Bizi takip edin

Dünya

Washington’da HDP’li vekillere özgürlük isteyen protestoculara Erdoğan’ın korumaları saldırdı

->

-> 12

Washington’da HDP’nin tutuklu vekillerine özgürlük isteyen gruba Türk Büyükelçiliği Konutu önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları saldırdı. Korumaları uzaklaştırma konusunda yetersiz kalan Amerikan polisi zaman zaman korumaları copladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Washington’daki Türk Büyükelçiliği Konutu önüne gelmeden önce bir grup, protesto için toplandı. Konutun karşı kaldırımında toplanan ve ellerinde “Demirtaş’a özgürlük” pankartı taşıyan grup, Erdoğan aleyhine sloganlar atmaya başladı. Ellerinde Türk bayrağı olan ırkçı bir grup protestocu gruba sözlü sataştı. ir süre sonra ise Erdoğan’ın korumaları bir anda Halkarın Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a özgürlük isteyen gruba saldırdı. Saldırıya ırkçı grup da dahil oldu. Az sayıda Amerikan polisi, saldırganları engelleyemeyince korumaları copladı.

yakın korumaları da saldırıyı katıldı

Erdoğan’ın konuta gelmesiyle birlikte ırkçı grubu katılan Erdoğan’ın yakın korumaları da saldırgan gruba katılırken yere düşen yurttaşları korumalar ve ırkçı grup yumruk ve tekmelerle saldırdı. Saldırgan gruba tepki gösteren ve durdurmakta zorlanan polis takviye ekip istedi. Saldırıda 2’si ağır 10 yurttaş yaralandı. Ağır yaralanan yurttaşlar olay yerine gelen ambulans ile hastaneye kaldırılırken 8 yurttaş ise minibüslerle hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan, polisler Büyükelçilik Resmi Konutu’nun bulunduğu Sheridan Meydanı’na giriş çıkışları kapattı.

HDP’li vekillerin serbest bırakılması istendi

Öte yandan Beyaz Saray önünde toplanan bir başka grup da, Erdoğan karşıtı sloganlar attı. PKK Lideri Abdullah Öcalan, YPG ve YPJ ile HDP’li tutuklu vekillerin fotoğraflarını taşıyan eylemciler, sık sık Erdoğan aleyhine sloganlar attı. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’a özgürlük talep eden eylemciler, PKK’nin “terörist örgütler” listesinden çıkarılmasını da istedi.

Daha önce ne olmuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Şubat 2016 tarihinde Ekvador’daki programı esnasında korumaları, protestocu bir grup kadına saldırıda bulunmuş, korumaları engellemek isteyen Ekvador Milletvekili Diego Vintimilla da darp edilmişti. Korumaların saldırısında Milletvekili Vintimilla’nın burnu kırılmış Ekvador Parlamentosu saldırıyı kınamıştı.

30 Mart 2016 tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Washington’da protesto ile karşılaşmış, protestocular korumalar tarafından darp edilmişti.

10 Haziran 2016’da ise Erdoğan’ın korumaları, Amerikalı gizli servis yetkilileri ile tartıştı. Protokol kuralları gereği Erdoğan’ı korumakla görevli Amerikalı gizli servis yetkilisi, Erdoğan aracına bindikten sonra kapısının yanında durduğu sırada Cumhurbaşkanı’nın koruması da aynı noktada durmak istedi ve o anda iki koruma arasında bir sürtüşme yaşandı. Gerginlik, başka görevlilerin araya girmesiyle büyümeden çözüldü.

Washington