Bizi takip edin

Haber

Savaş derinleşiyor çatışmalar artıyor

->

-> 8

Çözüm sürecinin bitirilmesi ile birlikte savaş derinleşirken, yaşamını yitirenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. DHA’nin haberine göre, Trabzon’un Maçka ilçesinde, kırsal alanda çıkan çatışmada uzman çavuş olan Osmangazi Çetingöz yaşamını yitirdi. Çatışmanın çıktığı Karaağaç Yaylası mevkii, giriş ve çıkışlara kapatılırken, bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldığı bildirildi. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) HPG’nin açıklamasına dayandırdığı haberde ise, Amed’de 10 Mayıs günü operasyona çıkan askerle HPG’liler arasından çıkan çatışmada 4 askerin yaşamını yitirdiği, 14 Mayıs günü ise Colemêrg’in (Hakkari) Çelê (Çukurca) ilçesinde 1 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi. Aynı zamanda TSK’nin dün Güney Kürdistan’ın Garê, Amedîye ve Deşta Kafya bölgeleri üzerinde alçak uçuş yaparak, Garê ve Amediye bölgesinde, kırsal alanları bombaladığı ve Şirnex’in (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesinin sınır hattındaki Elemun, Yekmale, Hedriş (Dağdibi) ve Mergeh (Yemişli) köyü civarlarında da operasyon hazırlığı yaptığı belirtildi.

Bedlîs’ten sonra Dersim’de de yasak

Dersim’de de valilik tarafından yapılan açıklama ile 31 bölgenin ‘yasak bölge’ ilan edildiği belirtildi. Dersim merkez ile Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçe sınırları içerisinde yer alan 31 bölge, askeri operasyonlar gerekçe gösterilerek “Özel güvenlik bölgesi” ilan edildi. Dersim Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Tunceli merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçe sınırları içinde 31 ayrı bölgenin 16 Mayıs ile 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında ‘Özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi” denildi. Önceki gün de Bedlîs (Bitlis) Xîzan’a (Hizan) bağlı 14 mezrada, yine askeri operasyonlar gerekçe gösterilerek ikinci bir emre kadar, “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmişti.

Yaşamını yitirenlerin kimliği açıklandı

Öte yandan, TSK ile PKK arasında farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren 10 PKK’linin ismi açıklandı. ANF’de yer alan habere göre, yaşamını yitirenlerin bilgileri şöyle: “Kekûk doğumlu Abdullah İbrahim Celal, Dersim doğumlu Cafer Özdemir, Agirî (Ağrı) doğumlu Cuma Efe, Îdir (Iğdır) doğumlu, Erdal Kaya, Gurgum (Maraş) doğumlu Hasan Negüzel, Mako doğumlu İbrahim Recaim Isırkonlu, Dersim doğumlu Düzgün Gülünç, Dersim doğumlu Esengül Akgül, Çewlîg (Bingöl) doğumlu Nadire Kal, Gurgum doğumlu Sulat Çoban.”

DHA/ANF