Bizi takip edin

Haber

Polis avukatları yerde sürükledi

->

-> 58

ÇHD İzmir Şube üyesi avukatların, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için adliye binasında yaptıkları ‘Dayanışma Zinciri’ eylemine polis saldırdı. Polis avukatları yerde sürükleyip, darp ederek dışarı çıkardı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 70 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube üyesi avukatlar, İzmir Adliyesi’nde “Dayanışma zinciri” oluşturdu. Polis, cüppelerine Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarını iliştirip, maske takan avukatlara, “adliye içerisinde eylem yapmanın yasak olduğu” gerekçesiyle saldırdı. Avukatlar, yerlerde sürüklenerek ve darp edilerek adliye dışına çıkarıldı.

Avukatlar yaralandı

Daha sonra, adliye dışında oturma eylemine geçen avukatlara polis bu kez biber gazı ve coplarla saldırdı. Polis avukatların yüzüne biber gazı sıkarken, saldırı sırasında çok sayıda avukat yaralandı. Avukatlar sık sık “Nuriye Semih yalnız değildir” sloganları attı.

‘Faşizm adliyede sokaklarda’

Polis saldırısının ardından açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “En demokratik hakkımızı kullanmamıza bile izin vermiyorlar. Buna bile tahammülleri yok. 10 dakikalık barışçıl bir eyleme bile tahammülleri yok. Faşizm her yerde. Faşizm adliyede sokaklarda. Biz ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Adalet istemeye devam edeceğiz. Adalet aramaya her yerde devam edeceğiz” dedi.

İZMİR