Bizi takip edin

Haber

Hukuk garabeti devam ediyor

->

-> 14

Ülke genelinde yaşanan hukuk garabeti her adliyede kendini gösteriyor. Mersin’de 9 Mayıs’ta görülen duruşmada ‘adli kontrol şartı’ ile tahliye olan 11 kişi için itirazda bulunan savcılık, yeniden tutuklama kararı verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekillerine yönelik, tutukla, tahliye et, tekrar tutukla politikası hukukun nasıl işlediğini gözler önüne seriyor. Mersin’de 2016’da HDP’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında 11’i tutuklu 21 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 9 Mayıs’ta 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 11 kişinin tahliye edildiği duruşma sonrası, savcı bir üst mahkemeye itiraz başvurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcısı Murat Yıldız, serbest bırakılan Hasan Cide, Evin Zapsu, Faik Yılmaz, Filiz Özcan, Gülistan Turan, İbrahim Cebe, Medeni Engin, Mehmet Şirin Kaya, Nizamettin Bozkurt, Şemsettin Erdemci’nin yeniden tutuklanması için itirazda bulundu.

Öte yandan mahkeme günü tutuklu bulunan birçok sanığa iddianamede yer verilmediğini ve sanıklar hakkında herhangi bir suçlamanın olmadığı ortaya çıkmıştı.