Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Açlık grevlerinde Filistin günü

->

-> 15

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi de 69’uncu güne girdi. Polisin saldırılarına rağmen eylemi sürdüren Gülmen ve Özakça, dünkü açlık grevlerini Filistin’de açlık grevinde olan tutsaklara adadıklarını söyledi

İhraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi de 69’uncu güne girdi. Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki direniş alanına önceki gün polis saldırdı. 3 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Saldırının ardın dün direnişin olduğu Yüksel Caddesi’nde çok sayıda aydının katılımı ile açıklama yapıldı. Açıklamada aydınlar, “Açlık grevini bugün bitirseniz dahi kazanımınızı davul-zurnayla kutlamaya ve direnişinize ortak olmaya hazırız” dedi. Gülmen ise, “Biz bugünkü açlık grevimizi Filistinli tutsaklara adadık. Bugünkü açlık bizimle dayanışan herkesin sesi olacak. Çok gururluyuz, bugün gerçekten çok farklı bir heyecanla buradayız. Filistin’deki tutsaklarla açlığımız ortak. Çünkü zalimler ortak, onlar aynı yerden saldırıyorlar, biz de aynı yerden direniyoruz” dedi. Polis saldırısına da değinen Gülmen, “Arkadaşlarımızdan Mehmet Dersulu çok ağır bir şekilde işkence ile gözaltına alındı. Buradan Ankara polisine bir kere daha sesleniyorum, bu saldırılarınıza son vermek zorunda kalacaksınız. Bu alanda biz varken saldıramıyorlar, gece fırsat buldukları için saldırıyorlar. Bu alana geliriz bir daha asla gitmeyiz, bu arkadaşlarımıza yaptığınız işkenceye asla seyirci kalmayacağız. Bu saldırılardan ya vazgeçecekler ya da bu alanı gece gündüz kalabalık görecekler” ifadelerini kullandı.

Gençler greve başladı

Gülmen, Özakça ve Kemal Gün ile dayanışmak amacı ile birçok merkezde başlatılan eylemler yayılarak sürüyor. Adana’da Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik üyesi gençler, Gülmen, Özakça ve Kemal Gün’e destek olmak için Atatürk Parkı’nda süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattı. Eylem öncesi konuşan Kübra Yeşildağ, “Onlar, bedenlerinin açlığını ruhlarının direniş ateşiyle doyururken hiçbir şey yapmamayı, rahat rahat yemek yemeyi, su içmeyi insanlığımıza sığdıramadığımız için süresiz dönüşümlü açlık grevindeyiz. Duyarlı herkesi destek olmaya çağırıyoruz” dedi. İzmir’de ise bir grup emekçi, Başbakanlık binası önünde açıklama yapmak istedi. Ellerinde emekçilerin fotoğrafını taşıyan yurttaşlara polis saldırdı. Saldırıda 5 kişi gözaltına alındı.

5_kalkedonKalkedon’da grev 13’üncü günde

Gülmen ve Özakça’ya destek vermek amacıyla Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda başlatılan açlık grevi 13’üncü gününde devam ediyor. Akademisyen Kuvvet Lordoğlu’nun devraldığı eyleme, dün İnşaat-İş sendiaksı da destek verdi. Lordoğlu, ölümün kolay, zor olanın yaşam olduğunu belirterek, “O yüzden direneceğiz ve yaşayacağız” dedi. Lordoğlu, “Yaşamaları gerektiğine inandığım için üzerimize ne düşüyorsa onu yapmak gerektiğine inandığım için buradayım” diye konuştu.

Alevilerden 24 saatlik grev

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF); Gülmen, Özakça ve Kemal Gün ile dayanışmak için Fransa’nın 41 şehrinde FUAF’a bağlı 41 Alevi Kültür Merkezi’nde 24 saatlik açlık grevi başlattı. Yapılan açıklamada, üç canın hak ve adalet için, hukuksuz ve adaletsiz saldırılara karşı taleplerinin duyulması için, ölümü göze alarak bedenlerini açlık grevlerine yatırdıkları kaydedildi.

ANKARA