Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Göçük altında kalan madencilerin cenazelerine ulaşıldı

->

-> 12

Kemer’de Balyak Madencilik’te meydana gelen göçük sonucu mahsur kalan iki işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin cansız bedenine ulaşıldı

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür madeninde, yoğun metan sıkışması nedeniyle yaşanan göçükte mahsur kalan işçiler Levent Korkmaz (39) ve Esen Çavuş (35) için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Başlatılan arama çalışmalarında sabaha karşı 03.00 sularında 830 metre derinde mahsur kalan iki işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan Korkmaz ve Çavuş’un cenazeleri, Antalya Adli Tıp Kurumu (ATK) morguna kaldırıldı.

Gaz sıkışması yol açtı

Kömür madeninde yaşanan yoğun metan sıkışması nedeniyle oluşan göçükte mahsur kalan emekçilerden Levent Korkmaz ve Esen Çavuş yaşamını yitirirken, emekçilerin cansız bedenine 830 metre derinlikte ulaşıldı. Emekçilerin cenazeleri Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Madende çalışan ve metan gazı sıkışmasından etkilenen diğer emekçiler ise çevredeki hastanelere sevk edildi. Yakın geçmişte Soma, Şirnex (Şırnak), Ermenek ve Şirvan’da yaşanan maden facialarına, Antalya Kemer’de Balyak Madencilikte yaşanan göçük sonucu 2 madencinin hayatını kaybetmesi de eklendi.

Soma’dan bugüne maden faciaları

Her gün artarak devam eden iş cinayetlerinde emekçiler yaşamını yitirirken, Soma Katliamı’nda bu yana madenlerde yaşamını yitirenlerin sayısı ise korkutuyor.

Manisa-Soma: 301 işçi
Şirnex-Kemerli/Dağkonak:  4 işçi
Karaman–Ermenek: 18 işçi
Bartın–Amasra: 2 işçi
Xarpêt (Elazığ)–Xulaman
(Alacakaya): 1 işçi
Çewlîg (Bingöl)–Dara Hênê (Genç): 1 işçi
Sêwaz (Sivas)–Gemerek: 1 işçi
Muğla–Fethiye: 1 işçi
Zonguldak–Ereğli: 1 işçi
Amasya–Suluova: 1 işçi
Muğla–Milas: 1 işçi
Ankara–Nallıhan: 1 işçi
Sêrt (Siirt)–Şirvan: 16 işçi
Antalya–Kemer: 2 işçi

KEMER