Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Direnenlerin bir aradalığı

->

-> 51

Amed Tiyatro Festivali Hazırlık Komitesi üyelerinden Berfin Emektar, belediyeye kayyum atanmasının ardından tiyatro oyuncularının işten çıkarılmasıyla fiilen kapatılan 27 yıllık Amed Şehir Tiyatrosu’nun ardından bir araya gelerek kurdukları yeni tiyatroyu, ‘direnenlerin bir aradalığı’ olarak tanımlıyor ve ekliyor: Seyirci kalmayın

Kürtçe tiyatronun önemli alanlarından biri olan ve Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından tiyatro oyuncularının işten çıkarılmasıyla fiilen kapatılan 27 yıllık Amed Şehir Tiyatrosu, tüm imkansızlıklara rağmen bir araya gelerek açtıkları yeni mekanda kolektif bir ruh ile çalışmalarını sürdürüyor. Kendi deyimleriyle, sanatın ruhuna aykırı maddiyattan uzak, yeni mekanlarında küçük bir salon kuran ve kolektif ruh ile çalışmalarını sürdüren Amed Şehir Tiyatrosu, 5. Amed Tiyatro Festivali’nin de organizasyonunu yapıyor. “Nebe temaşeker, heke min ji bîr kir bîne bîra min/Seyirci kalma unutursam hatırlat” sloganıyla 11 Mayıs’ta başlayan festival, Êlih (Batman), Wan, İstanbul, İzmir ve Urmiye gibi kentlerden gelen tiyatro gruplarının 16 farklı oyunuyla, 21 Mayıs’a kadar sürecek. Daha önce belediye bünyesinde gerçekleştirdikleri 4 festivalin ardından ilk kez özel olarak bir festival gerçekleştirdiklerini belirten Festival Hazırlık Komitesi üyelerinden Berfin Emektar, “Diyarbakır gibi bir kent asla sanatsız, tiyatrosuz, kültürsüz kalmayacak. Bize bunu yaşatmak istiyorlar ama asla bunu başarmalarına izin vermeyeceğiz. Kürt sanatına, kültürüne, edebiyatına, tiyatrosuna sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. “Sanatçılık düzenli alınan maaş ya da kadrolarla yapılmaz” diyen Emektar, “Sanatçıysan her yerde, her koşulda sanatçısındır ve görevini yerine getirirsin. Şu anda yapılan budur. Biz işimizi yapıyoruz ve nerede yaptığımızın bir önemi yok” dedi.

11manşet-detayFestival bu kentte yaşayan herkesin

Festivalin bir dayanışma festivali olduğunu ve kendileri için büyük anlamı olduğunu ifade eden Emektar, şunları aktardı: “Alternatif, bağımsız ve dayanışma içerisinde yaptığımız bir festival. Aslında önceki 4 festival için de bunu konuşuyorduk. Daha alternatif olması gerekiyordu, daha çok dayanışma içerisinde olması gerekiyordu ama bunu bugün pratikte gerçekleştirebiliyoruz.” Festivalin bir sahibinin bulunmadığının altını çizen Emektar, “Bu festivalin sahibi bu kentte yaşayan, bu festivale gerek bileti, gerek aldığı suyu ile katkı sunan herkestir. Bu aslında sanatın özünde olan, sanatta maddi değerin konuşulmadığı bir festival. Aslında alternatif festival hep tartıştığımız yapmak istediğimiz bir şeydi. Olanaklar ile yapamadık ama olanaksız yapabileceğiz gibi” ifadelerini kullandı.

Birçok izleyici dışarıda kaldı

İmkansızlıklar nedeniyle festivali ancak açabildikleri salonlarda gerçekleştirdiklerini ifade eden Emektar, en büyük isteklerinin sokakta sanat yapmak olduğunu söyledi. Birçok izleyicinin salonda yer olmadığı için dışarıda kaldığı bilgisi veren Emektar, “Dışarıda kalanlar da dışarıda kaldıkları için üzülmekten çok gösterilen ilgi ve sahiplenmeye seviniyorlar. Daha iyi koşullarda festival yapmayı gönül isterdi ama imkanlarımız bu kadarına yetti. İmkanımız yok diye festivalin içeriğini, niteliğinden ödün vermeye hiç gitmedik. Festivali kısaltalım, daraltalım kısa ya da az oyun getirelim gibi bir şeye kesinlikle gitmedik” dedi.

Seyirci kalma…

Festivalin sloganı olan “Seyirci kalma unutursam hatırlat” ile yaşadıklarını anlatmaya çalıştıklarını aktaran Emektar, festivaldeki tüm katılımcıların bir şekilde süreçten nasibini alanlar olduğunu vurguladı. Emektar, şöyle devam etti: “Bu yüzden de festivale ‘Direnenlerin bir aradalığı’ da denilebilir. Halk son 2 yıldır çok ciddi sorunlar yaşadı ve neredeyse hiç sanatsal etkinlik yapılamadı. Amed halkına tüm trajedilere, olağanüstü süreçlere rağmen burada olduğumuzu ve sanat yaptığımızı belirtmek istiyoruz. Kendilerini bekliyoruz.”

‘Sevgili Arsız Ölüm’ sahnelendi

Amed Şehir Tiyatrosu tarafından “Seyirci kalma, unutursam hatırlat” şiarıyla düzenlenen 5. Amed Tiyatro Festivali’nin 5’inci gününde, Seyyar Sahne’nin Latife Tekin’in romanından esinlenen ‘Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit’ oyunu sahnelendi. Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Dans ekibinin sahne alması ile devam eden festival, geç saatlere kadar yoğun ilgi ile devam etti. Farklı iki kültürün iki temsilcisi olan Yeşim Coşkun’un Koreografisi ve Cavit Murtezaoğlu’nun müziğinin bir araya geldiği dansta, Alevi inancının yanı sıra, Serandib ve Mezopotamya temsilcileri olarak bu inancın oluşturduğu evrensel dilin özünden yararlanıldı.

AMED/dihaber