Bizi takip edin

Politika

Demokrasinin yolu İmralı’dan geçer

->

-> 11

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 4’üncü Olağan Kongre öncesinde 14 Mayıs’ta Amed’de yaptığı Parti Meclisi (PM) ve il eşbaşkanları toplantısının sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı. Sonuç bildirgesinde Kürt halkının statü ve demokrasi mücadelesinde engellenmeyecek ve ertelenemeyecek bir sürecin yaşanacağına dikkat çekildi. Son yaşanan siyasal gelişmelere dair önemli tespitlerin yer aldığı bildirgede, CHP’nin “Hayır” cephesine öncülük edemediği vurgulandı.

Kirli ittifak…

“Kürt halkını Bakur’da tanımayan AKP hükümeti, Rojava ve Şengal’de yaşayan Kürt halkına da aynı zulüm politikasını devreye koymuştur” denilen bildirgede, “AKP, Kürt halkının kazanımlarını engellemek için elinden gelen tüm bu kirli ittifakları Başûr’da KDP, Rojava’da DAİŞ Türkiye’de ise MHP’nin faşist şer ortaklığıyla yürütmektedir” ifadelerine yer verildi. Ortadoğu’da tek çözümün demokratik ulus ile mümkün olduğuna vurgu yapılan bildirgede, “Ortadoğu’nun bu kaosunu ve tıkanıklığını aşabilecek tek bir güç ve projeye Kürt haklı ve Önderi Sayın Öcalan sahiptir. Ortadoğu’nun çok dilli, çok kültürlü, çok mezhep ve çok dinli yapısının korunması Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın demokratik ulus perspektifiyle mümkündür” diye belirtildi.

Tecridi kaldırın

AKP hükümetinin Kürt halkına yönelik tasfiye uygulamalarına geniş yer verilen bildirgenin devamında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu gerilimli ve çatışmalı sürecin başlamasında Sayın Öcalan’a uygulanan ağır tecrit politikalarının ve görüşmelerinin kesilmesinin önemli payı vardır. Eğer Türkiye biyaseti Sayın Öcalan’a dönük uygulanan tecrit ile bu tıkanıklığı ve gerilimi yaşıyorsa o zaman Sayın Öcalan’ın üzerinden sürdürülen tecridi kaldırarak Türkiye’nin normalleşmesini ve demokratik siyasetin gelişmesinin önünü açabiliriz.”

AMED