Bizi takip edin

Köşe yazarları

Cenevre-6

->

-> 45

Rusya, İran ve Türkiye arasında yapılan Astana-4 görüşmelerinin ardından şimdi de Cenevre-6’nın hazırlıları yapılıyor. Astana’da bazı bölgeler belirlenerek buralarda savaşın yoğunluğunun düşürülmesi hedeflenmişti. Ama Şam ve birçok yerde savaş daha da şiddetlendi ve nihayetinde Şam ve Hama’da yeşil otobüsler yine Sünni grupların kapılarına dayandı ve tahliyeler gerçekleşti. Suriye’yi mezhep temelinde bölme projesi devam ediyor.

***

İdlib’te Türkiye tarafından yeni bir ordunun kurulması hazırlıkları var. Bu gücün El Nusra’ya karşı savaşacağı iddia ediliyor. Bu sadece Türkiye’nin planı mı yoksa Türkiye-Rusya-İran’ın planı mı? Çok tehlikeli bir plan. Türkiye nasıl Fırat Kalkanı ile Halep’in doğu hattına ulaştıysa İdlib Kalkanı ile de Halep’in batısına ulaşıp kenti iki taraftan kıskaca almak istiyor. Rusya ile İran imzaladığı bu anlaşma ile gerçekten El Nusra ile savaşılacağına inanıyor mu? Türkiye nasıl ki DAİŞ’e karşı savaşmadıysa, El Nusra’ya karşı da savaşmayacak. Nasıl ki DAİŞ’in üniforması değiştirilip Fırat Kalkanı yapıldıysa, El Nusra’da da aynı şey olacak. Türkiye’nin bu tehlikeli işgal oyununa karşı herkesin dikkatli olması gerekiyor.

***

Suriye’nin güneyinde de koalisyon güçlerinin DAİŞ’e karşı bir hareketliliği var. Buna karşı Rusya, İran ve rejimin de bir hareketliliği söz konusu. Suriye’de Üçüncü Dünya Savaşı tüm şiddetiyle devam ediyor. Buradaki tüm planlar Suriye’nin egemenliğine karşıdır. ABD ile Rusya arasında bir yakınlaşmanın olması bekleniyordu, ama görünen o ki bu kolay olmayacak. Bu da savaşın derinleşmesi anlamına geliyor.

***

Tabka’nın özgürleşmesi ise DAİŞ’e karşı verilen özgürlük ve demokrasi mücadelesini daha da güçlendirdi. Tabka barajının özgürleşmesinin hemen ardından barajın rejime teslim edildiği iddiaları ortaya atıldı. Sanki barajı kurtaranlar yönetme hakkına layık değillermiş gibi… Mevcut durumda baraj üretim yapacak durumda değil ve birçok yeri yıkılmış. İçi patlayıcılarla doldurulmuş ve üzerindeki tehditler hala devam ediyor. Barajın rejime teslim edildiği ise propagandadan ibaret. Bizler bu barajın tüm Suriye halklarına ait olduğunu ve herkese hizmet edeceğini söylüyoruz.

***

Tabka’nın özgürleştirilmesinin ardından Rakka’nın özgürlüğü için daha önce başlatılan 4’üncü aşamada devam ediyor. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Rakka’ya 3 kilometre kadar yaklaştı. YPG’nin silahlandırılması meselesini de geç kalınmış bir karar olarak değerlendiriyoruz. DAİŞ’e karşı bu kadar büyük bir savaş veren bir gücün daha çok desteklenmesi gerekiyor. Ama alınan kararı olumlu karşılıyoruz. Çünkü YPG/YPJ ve QSD, insanlığa hizmet ediyor ve insanlığı DAİŞ çetelerinin belasından kurtarmak için büyük bir mücadele veriyor.

***

YPG’ye verilen silahlara Türkiye’nin dışında bir de KDP’ye bağlı partiler karşı çıktı. Düşmanca bir tavrın içine girdiler. Bu onlar için büyük bir ayıp. Kürtlük adına büyük bir ayıp. Düşmana hizmettir. Ama belli ki onların hamileri onlardan böyle bir şey istedi, onlar da bunu yapmak durumundalar. Bu karara en çok kahrolan da Türkiye oldu. Onların beklentisi Erdoğan, Washington’da Trump ile görüşmeden böyle bir karar alınmaz, yönündeydi. Erdoğan’ın orada bazı tavizlerle Trump’ı kararından döndüreceklerini düşünüyorlardı. Çünkü Erdoğan, Kürtlere karşı herkese taviz vermeye dünden hazır. Kürt katliamı için fırsat kolluyor. Elinden gelse Halepçe, Şêx Seîd, Mahabad ve Dersim’de olduğu gibi katliamlar yapacak. Ama böyle bir fırsatı bulamıyor. Bazı lokal yerlerde benzer denemeler yapıyor ama tepkiler yüzünden bunu daha fazla ileriye taşıyamıyor. Türkiye bir türlü Kürt gerçekliğini kabullenmek istemiyor.

***

Erdoğan’ın Trump’ı ikna etmek için çıktığı ziyarette Mesrur Barzani’yi de yanına götürmesi, planının sadece Kuzey Kürdistan değil, Güney Kürdistan ile de alakalı olduğunu gösteriyor. Güney’de PKK’yi bitirmenin hesaplarını yapıyor. Herkes Türkiye’nin ne yapmaya çalıştığının farkında. Daha Rojava’da Kürtlerin bir toplu iğne kazanmasını bile hazmedemeyen bir Türkiye, Kürt sonunu nasıl çözecek?

***

İşte bu kadar karmaşa ve yeni oyunun içinde Cenevre-6 başlıyor. Cenevre-6’nın Suriye iç savaşını bitirmeyi ne kadar başaracağı, sorunlara ne kadar çözüm getireceği ve nasıl bir projeye sahip olacağı şimdiden belli. Biz artık bu Cenevre süreçlerini oyun ya da hesaplar görülünceye kadarki oyalama süreçleri olarak adlandırabiliriz.