Bizi takip edin

Hak İhlalleri

12 kişi bugün adliyeye çıkarılıyor

->

-> 5

Wan’da 11 Mayıs’ta yapılan ev baskınları ile gözaltına alınan 12 kişi, bugün adliyeye çıkarılacak. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla emniyette tutulan 12 kişinin tamamının emniyetteki ifadesinde “susma” hakkını kullandığı öğrenildi. Gözaltındakilerin isimleri şöyle: “DBP İl Eşbaşkanı Ahmet Aygün, DBP PM Üyesi Barış Koyun, gazeteci ve DBP PM Üyesi Serhat Yaruk, DBP İl Yöneticisi Necmi Varhan, DTK Van Sözcüsü Ramazan Duman, DBP Kadın Meclisi üyeleri Dersim Ak ve Müyaser Çelik ile Adnan Aktı, Özgür Bulut, Murat Aladağ, Cami Rahat, kapatılan TUYAD-DER Eşbaskanı Aynur Bağış.”

Yazar ve siyasetçilere gözaltı

Mêrdîn’in (Mardin) Dêrik ilçesinde de dün sabah saatlerinde birçok eve polis baskın düzenlendi. Aralarında KHK ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği üyesi Eyüp Güven, DBP İlçe Örgütü üyesi Burhan Temel ve Emin Önen’in de bulunduğu toplam 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 7 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Dersim merkez, Mazgêrd (Mazgirt) ve Pulur (Ovacık) ilçelerinde ise sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alındı. Kayyum atanan Akpazar Belde Belediye Eşbaşkanı Fadime Çetinkaya, Taylan Korkmaz, Deniz Ataş, Duygu Dinler, Musa Eroğlu, Ali Ekber Küçük, Ali Ekber Göngör, Ulaş Öz, Uğur Biter ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ