Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Sözümüz havada kalmaz’

->

-> 15

Sağlık durumları gitgide kötüleşen Gülmen ve Özakça ile dayanışma eylemleri yayılarak devam ediyor. Dün basın açıklamasında konuşan Veli Saçılık, yandaş medyada çıkan ‘Müdahale edilsin’ haberlerini hatırlatarak, ‘Böyle bir şey olursa direnişi büyütürüz’ dedi

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 68’inci gününde, yapılan açıklamada konuşan Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Dünyada tarihi değiştirenler boyun eğenler değil; hayır deme cesaretini gösterenlerdir. Siz insanların elinden işini alabilirsiniz, ama asla onların yüreklerini ve onurlarını alamazsınız. Nuriye ve Semih burada sadece işlerini değil, onurlarını korumak istiyor” dedi.

Gülmen ve Özakça katıldı

KHK ile ihraç edilen Gülmen ve Özakça’nın açlık grevi 69’uncu gününe girdi. Sağlık durumları kötüye giden Gülmen ve Özakça ile dayanışmak amacı ile başlatılan eylemler de yayılarak devam ediyor. Gülmen ve Özakça için dün Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı. Emekçiler açıklamaya tekerlekli sandalye ile katıldı. Açıklamada konuşan Veli Saçılık, son günlerde yandaş basında açlık grevlerine ilişkin çıkan “Müdahale edilsin” haberlerini hatırlatarak, “Ben 2000 ölüm orucunda bunun tanığıyım, onlarca yüzlerce insanı sakat bıraktınız. Onlarca arkadaşımızın ölümüne sebep oldunuz. Biz bugün böyle bir şeye kalkıştığınızda direnişi daha da büyüterek cevap vereceğiz. Burada sözümüz havada kalmaz kararlılığımızdır. Onlar kime terörist demediler ki. 13 yaşındaki Uğur Kaymaz’a mı terörist demediler? Onlar için bir terörist kriteri var onlara boyun eğmeyen onlardan olmayan herkes terörist” dedi. Oyuncu ve tiyatrocu Levent Üzümcü ise, “Dünyanın hiçbir devleti kendi ülkesinde barış isteyen insanların ekmeğiyle oynamaz. Barış isteğini kendi imzasıyla belirtmiş olan insanların ekmeğiyle oynamaz. İki arkadaşımın önlerinde saygıyla eğiliyorum ve yollarında yalnız olmadıklarını bu ülkede hala vicdanlı insanlar olduklarını belirtmek istiyorum” diye konuştu.

İnsan hakları savunucuları: Dur diyeceğiz

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu; Gülmen, Özakça ve Kemal Gün’ün durumuna dikkat çekmek amacı ile dün Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, “Bizler hak savunucuları cesaret kararlılıkla bu gidişata dur diyeceğiz” dedi. KHK’yle ihraç edilen ve 67 gündür açlık grevinde olan akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma içinde olan sürgündeki akademisyenler de Paris’te eylem yaptı.

Kalkedon’da grev sürüyor

Gülmen ve Özakça ile dayanışmak için Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda başlatılan süreli-dönüşümlü açlık grevi 12’nci gününde devam ediyor. Dünkü grevi akademisyen Fatma Gök devraldı. Gülmen ve Özakça’nın başlarına bir şey gelmemesi ve kamuoyu oluşması için bir arada olduklarını belirtti. Nöbete bugün İnşaat-iş sendikası da destek verecek.

DAÜ-SEN greve giriyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), yaptığı açıklamada, Gülmen ve Özakça için 1 günlük açlık grevine gideceklerini belirtti. Açlık grevi bugün saat 08:00’de DAÜ Kampüsü Ana Giriş Kapısı önünde yapılacak.

Kardeş Gülmen: Başaracaklar

Semih Özakça ile birlikte açlık grevinde olan ablası Nuriye Gülmen’e destek vermek için 9 arakadaşı ile açlık grevine başlayan Beyza Gülmen, dihaber’e konuştu. Grev Eskişehir Genç-Sen binasında sürdürülüyor. Eylemin ilk başlarda yalnız bırakıldığını ve yeterli desteğin verilmediğini belirten kardeş Gülmen, “Şu an sosyal medyada ilk gün alanda tek başına olduğu fotoğraflar var. Fakat bugün orada yüzlerce insan toplanıyor” dedi. Her şeye rağmen eylemin başarılı olacağına olan inancını dile getiren Gülmen, “Ben başaracaklarına inanıyorum. Bu konuda gerçekten umutluyum” dedi.

ANKARA/ŞÛJIN