Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Sefter bu senaryonun neresinde?

->

-> 26

Son dönemde TV’lerde yayınlanan militarist ve ölümü kutsayan dizilerde yansıtılan kurgularla gerçekler ters yüz edilmeye çalışılıyor. Daha önce Kurtlar Vadisi dizisi gibi diziler ile diplomatik-askeri bütün sorunları “Türk’ün gücü” ile aşan dizi senarasitleri, yeniden dış politika için kolları sıvadı. Önceki akşam Fox TV’de yayınlanan “Savaşçı” dizisinin 5’inci bölümünde Suriye’de DAİŞ’e esir düşen 2 askerin kurtarılış senaryosu canlandırılırken, gerçekte ise DAİŞ tarafından yakılma görüntüleri yayınlanan 2 zorunlu askerin akıbeti hakkında henüz bir açıklama yok.

4_sefterAylardır bir cevap yok

Dizide esir düşen askerlerden birini yakmak isteyen DAİŞ’liler son anda vazgeçiyor. Ardından askerilerin kafalarını kesmek üzere hazırlanırken, Türk askerleri “başarılı” bir operasyonla DAİŞ emirini ve yayındakileri vurup askerleri kurtarıyor. İlginç olan ise, kurguda yakılma sahnesinin canlandırılmasına karşı gerçekte, 22 Aralık 2016 tarihinde DAİŞ tarafından servis edilen ve Sefter Taş ve Fethi Şahin adlı zorunlu askerlerin yakılarak öldürüldüğünün görüntüsüne iktidardan henüz bir açıklama yapılmış olmaması ve ailelerin aylardır iktidardan bir cevap beklemesi.

Ailelere baskı yapılıyor

Konuyu defalarca Meclis gündemine taşıyan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, “Hükümet halen açıklama yapmadı.Resmi olarak kabul edilmedi. Şehit olarak sayılmıyor. ‘Araştırıyoruz’ diyorlar” bilgisini paylaştı. Adıyaman, asker ailelerinin de baskı altında olduğu ve konuya dair verdiği soru önergesinin de cevaplanmadığını ifade etti.

Şiddet kutsanıyor

Konuyu yakından takip eden İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan da, “Hükümet sessiz kaldı. Medya da sustu” dedi. Türkdoğan, “Bu dizileri daha önce FETÖ’cüler yaptı. İktidar ortağı olduğu zamanlardı. Şimdi aynı diziler bugün yapılıyor; Şovenizm, ırkçılık, kutsal değerler için ölme… İnsan haklarına aykırı diziler. Şiddeti kutsuyorlar. Gerçeklerin ters yüz edilmesi durumuyla karşı karşıyayız” dedi.

ANKARA/dihaber