Bizi takip edin

Haber

Savaşçılar Rakka’ya doğru 3 köy ve 15 mezra özgürleştirdi

->

-> 14

Rakka’yı özgürleştirmek için QSD savaşçılarının başlattığı Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4’üncü aşamasında ilerleyiş devam ederken, 3 köy ve 15 mezrayı özgürleştirdi

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4 ‘üncü aşaması kapsamında Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) ilerleyişi tüm hızıyla devam ediyor. Savaşçılar, dün sabah saat 10.00’da Rakka’nın doğusunda El-Reşit, Ebu Qira ve El Ceyif köylerine yöneldi. Üç köyde de QSD savaşçıları ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. DAİŞ çetelerine ait bir keşif için kullanılan Dron QSD savaşçıları tarafından vuruldu.

Çatışmaların ardından savaşçılar El Reşid, Ebu Qira ve El Ceyif köylerini DAİŞ’ten temizledi. Savaşçılar üç köyde arama ve temizlik çalışması başlattı. Savaşçıların temizlik çalışmaları devam ederken, çetelere ait çok sayıda silah ve cephane ele geçirildi. Aynı zamanda Ebu Qira Köyü’nde 7 çete cenazesi savaşçılar tarafından ele geçirildi.

4 savaşçı yaşamını yitirdi

Köylerin özgürleşmesinin ardından DAİŞ, Eylem Odası savaşçılarının köylerde bulunan noktalarına füze saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu 4 savaşçı yaşamını yitirdi.

Çetelerin döşediği mayın patladı

Öte yandan, köylüler çatışmalardan uzaklaşmaya çalışırken, çetelerin döşediği mayın patladı. Patlama sonucu yaşamını yitirenler ve yaralılar olduğu kaydedildi.

5 DAİŞ çetesi sağ olarak yakalandı

Rakka’nın doğusunda savaşçılar tarafından özgürleştirilen Eriş ve Baran köylerinde arama çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmaları sonucu her iki köyde de 5 çete cenazesi ve 5 çete sağ olarak savaşçıların eline geçti. Aynı operasyonda çetelere ait çok sayıda silah da savaşçıların eline geçti.

15 köy özgürleştirildi

Savaşçılar, hamle kapsamında bir hafta içerisinde 15 köy, 44 mezra, bir pamuk fabrikası, bir askeri eğitim merkezi, ve Çiftçiler Birliği Merkezi özgürleştirdi.

Özgürleştiren köyler şöyle: El Cayif, El Reşîd, Ebu Qira, El Melalî, El-Atşana, El Ensar, El Rafîa, Al Celaa, Meyselûn, Xirbet El-Xan, Til Maaz, Til Mehles, Eriş, Baran û Mesakin Eskerî.

ANHA / RAKKA