Bizi takip edin

Haber

Özgür Gündem davasında Çelikan ve Üstün’e hapis cezası

->

-> 10

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteci-yazar Murat Çelikkan’a 1 yıl 6 ay, akademisyen Beyza Üstün’e ise 1 yıl 3 ay ceza verildi

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan akademisyen Prof. Dr. Beyza Üstün ve gazeteci-yazar Murat Çelikkan’ın ayrı ayrı yargılandığı davanın karar duruşmaları görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalara Çelikkan ve Üstün katıldı.

‘İlk hedef gerçeklerdir’

İlk olarak Çelikkan’ın duruşması görüldü. Duruşmada konuşan Çelikkan, savaş ve çatışma koşullarının ilk hedefinin gerçekler olduğunu belirterek, “Gündem gazetesi 90’lı yıllarda da yaptığı haberlerle gerçekleri halka ulaştırmıştır” dedi. Çelikkan, Özgür Gündem’in yaptığı haberlerin yıllar sonra gerçek olduğu ortaya çıktığını söyledi.

İndirim ve erteleme verilmedi

Çelikkan, Mêrdîn’in Midyat ilçesine bağlı Çalpınar köyünde 20 Nisan 1992’de 8 kişinin öldüğü ve yine 15 Ocak 1996’da Şirnex’in (Şırnak) Güçlükonak ilçesinde 11 köylünün kurşunlanıp, yakıldığı katliamları hatırlatarak, Özgür Gündem’in gerçekleri kamuoyuna yansıttığını belirtti. Çelikkan, ifade özgürlüğünü savunan gazetecilerin tutuklanmasının demokratik düzeni yaraladığını belirtti. Çelikkan’ın savunmasının ardından Bülent Dalkıran, Pınar Gezen Atanian ve Kadri Arslan’dan oluşan mahkeme heyeti, “Sanığın duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması nedeniyle” diyerek cezada indirim veya ertelemeye gitmeyerek Çelikkan’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Üstün’e 1 yıl 3 ay ceza

Çelikkan’ın ardu-ından Beyza Üstün’ün duruşması görüldü. Duruşmada konuşan Üstün, basına uygulanan baskılara rağmen Özgür Gündem’in yayınlarına devam ettiğini söyledi. Daha sonra söz alan avukatlar, Üstün’ün beraatını istedi. Mahkeme heyeti, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Üstün’e 1 yıl 3 ay ceza verdi. Mahkeme cezanın ertelenmesine karar verdi.

 

Dayanışma yargılandı

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışma kapmanyasına 100 gazeteci, aydın, siyaseti ve sanatçı katılırken, bunlardan 56’sına dava açıldı, birçok kişiye hapis cezası ve para cezası verildi. Gazetenin Yazıişleri Müdür İnan Kızılkaya ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise hala cezaevinde.

İSTANBUL