Bizi takip edin

Yaşam

İstanbul Kürt Enstitüsü’nden Kürt Dil Bayramı etkinliği

->

-> 103

Kürt Enstitüsü çalışanları, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı yaptıkları etkinlikle kutladı. Etkinlikte konuşan enstitünün Eşbaşkanı Sami Tan, Kürtlerin mücadelesinin var olma mücadelesi olduğunu belirterek, ‘Bu yüzden siyasi ve sivil kurumlar birlik olmalı’ dedi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü çalışanları 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı İstanbul Tabip Odası’nda etkinlik düzenleyerek kutladı. Etkinliğe, enstitünün eşbaşkanları Sami Tan ve Özlem Kurt, kurucularından İbrahim Gürbüz ile yine kuruculardan Feqî Huseyîn Sağnıç, Yaşar Kaya, Abdurrahman Dürre ve Süleyman İnanoğlu’nun ailelerinin yanı sıra çok sayıda Kürt öğretmen, yazar, şair katıldı. Yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlik, Kürtçe kursunu bitiren öğrencilere belgelerinin verilmesiyle devam etti.

dil_enstitü_3‘Çalışmalarımıza devam ediyoruz’

Kutlamada konuşan Sami Tan, İstanbul Kürt Enstitüsü’nün 18 Nisan 1992’de birkaç Kürt aydının öncülüğünde kurulduğunu hatırlatarak, “Maalesef 2016 yılının sonunda Türk Devleti’nin kararıyla kapatıldı. Kurumun kapısına kilidin vurulması çalışmaların yapılmayacağı ve bizim oturacağımız anlamına gelmez. Biz Kürt Enstitüsü çalışanları olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

‘Kürtler birlik olmalı’

Ortadoğu’da Kürt’süz hiçbir gelişmenin var olmayacağına dikkat çeken Tan, Kürtlerin Ortadoğu’da demokratik değişimlerin öncüsü olduğunu kaydetti. Kürtlerin birlik olması gerektiğini aktaran Tan, ulusal bir iradenin ortaya çıkartılması ve diplomatik hamlelerin de bu temelde sağlanılması gerektiğini söyledi. Tan, “Bizim mücadelemiz var olma mücadelesidir. Biz ailesel çıkarlar için değil Kürt halkının çıkarları için çalışmalıyız. Bu yüzden siyasi ve sivil kurumlar birlik olmalı” diye konuştu.

İstanbul Kürt Enstitüsü’nün tarihini anlatan “Şûr û Qelem” isimli belgeselin gösteriminden sonra etkinlik sona erdi.

İSTANBUL