Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

İşsizlik her geçen gün artıyor

->

-> 15

Şubat ayı işsizlik oranını açıklayan TÜİK’in verilerine göre, işsizlik yüzdesi bir önceki yılın aynı ayına oranla artış gösterdi. Verilere göre, işsizlik oranı yüzde 1,7 artarak yüzde 12,6 oranına ulaşırken, kayıt dışı istihdamda önceki yıla oranla artış yaşandı

Derinleşen ekonomik kriz, Avrupa ülkeleriyle girilen siyasi krizler, OHAL koşullarında ihracatın durması ve bütün bunlarla birlikte gün geçtikçe artan işsizlik oranlarıyla ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 şubat ayı verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı yüzde 1,7 artarak yüzde 12,6 oranına ulaştı. Böylece işsizlik sayısı, 2016 yılının şubat ayı verilerine göre; 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişiye ulaştı.

İktidar sermayedarlar ile pazarlıkta

Referandum öncesi istihdam seferberliği başlatan iktidarın sermeya sahipleriyle yaptığı pazarlıklar sonucu; istihdam edilenlerin sayısı ise, 2017 yılının şubat ayında artış gösterdi. Buna göre, istihdam edilenlerin sayısı 2016 şubat ayına göre 500 bin kişi artarak 26 milyon 956 bin kişi oldu.

Çalışanların yüzde 32,8’i kayıt dışı

Ucuz iş gücü sağlamak için sosyal güvencesiz çalıştırılan işçilerin sayısı her geçen gün artarken, TÜİK verilerine göre de, kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın verilerine göre artış gösterdi.

En fazla işsizlik sanayide

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre, 15 bin kişi azalarak 3 milyon 674 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı, 0,1 puanlık azalış ile yüzde 11,7 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre, 0,2 puanlık artış ile yüzde 52,7 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 22 bin, inşaat sektöründe 61 bin, hizmet sektöründe 83 bin kişi artarken, sanayi sektöründe ise 23 bin kişi azaldı.

Kamuda çalışan azaldı

OHAL ilanından sonra, peş peşe çıkarılan KHK’ler ile binlerce kamu emekçisi ihraç edilirken, bu oran kamu istihdamına da yansıdı. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan verilere göre, 2017 yılı birinci döneminde toplam kamu istihdamı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 1,2 azalarak, 3 milyon 558 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

‘İstihdam seferberliği’ işe yaramadı

TÜİK’in işsizlik oranını açıkladığı raporu değerlendiren DİSK-AR, TÜİK’in hesaplamalarına ümitsiz işsizleri, çalışmaya hazır olup da iş aramayanları, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanları dahil etmediğini belirterek, gerçek işsizlik oranının yüzde 21’e dayandığını söyledi. Raporda, bütün işsizlik türlerinde artışın olduğu ifade edilerek, hükümetin referandum sürecinde başlattığı “istihdam seferberliği” adı altında yürütülen kampanyanın işe yaramadığına dikkat çekildi.

İşsiz sayısı bir kent nüfusu kadar arttı

3_sezaiİşsizlik oranını 12,6 olarak açıklayan TÜİK verilerini değerlendiren HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, işsizlik rakamlarının her yıl düzenli olarak arttığını belirterek, bu yıl açıklanan veriler doğrultusunda işsizliğin orta büyüklükteki bir kent nüfusu kadar arttığını ifade etti. Yüzde 12,6 olan işsizlik oranına iş aramayıp da çalışmaya hazır olanlar da eklendiğinde oranın yüzde 19’u aşacağının altını çizen Temelli, Türkiye’nin istihdam sorununun AKP hükümetinin çarpık ekonomi anlayışının sonucu olduğu vurgusunda bulundu. Temelli, “Türkiye ekonomisi dünyadaki en adaletsiz ekonomiler arasındadır” diyerek, AKP’nin yolsuzlukları normalleştirdiğini işaret etti. İktisadi adaletsizliğin derinleştiği bu coğrafyada diğer adaletsizliklerin daha da arttığının altını çizen Temelli, “HDP, barış, iş ve aş için dün olduğu gibi yarın da mücadeleyi yükseltme kararlılığındadır” dedi.

HABER MERKEZİ