Bizi takip edin

Yaşam

İki merkezde tehlikeli gerginlik

->

-> 16

Sultançiftliği’nde göçmenler ile mahalleli arasında çıkan kavgada Ramazan Şahin isimli yurttaş yaşamını yitirdi. Mersin’de yaşanan benzer bir olayda ise; Hanifi Hisak isimli kişi bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Türkiye ve küresel güçlerin yarattığı savaş koşulları nedeniyle büyük bölümü Türkiye’ye savrulan Suriyeli göçmenlerle bir çok kentte uzun süredir devam eden gerginlikler, önceki akşam iki ayrı kentte yeniden alevlendi. Daha önce de birçok kentte gerçekleşen ölümlü kavga ve linç girişimlerinin ardından önceki gece İstanbul ve Mersin benzeri olaylara sahne oldu. İstanbul Sultançiftliği’nde kadınlara laf attıkları iddia edilen Afgan ve Suriye uyruklu bir grup ile mahalleli arasında kavga çıktı. Kısa sürede büyüyen kavgada Ramazan Şahin isimli yurttaş bıçaklı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan Şahin, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Olayın ardından durumu protesto etmek için sokağa dökülen mahalleliye, çevik kuvvet polisleri TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti. Mülteciler ise; kamyonete bindirilerek polis eşliğinde mahalleden çıkarıldı. Olayların ardından polis çok sayıda Suriyeli ve Afganı gözaltına aldı.

Kimse müdahale etmiyor

2_suriyeli_gerginlik_2Ramazan Şahin’in dayısı Salih Arslan, olaya ilişkin şunları söyledi: “Cenazeden sonra protestolarımızı en demokratik şekilde yapacağız. Bu olaylar sürekli oluyor şikayet etmemize rağmen maalesef kimse müdahale etmiyor. Vuranların yanına kalıyor, çünkü bu insanların kayıtları bile yok.”

Şahin’in cenazesinde iddiaya göre; tören sırasında yurttaşlar, caminin yanından Afgan bir göçmenin geçtiğini gördü. Bunun üzerine bir grup, Afgan uyruklu kişiye linç girişiminde bulundu. Olaya müdahalede bulunan polis, Afgan göçmeni olay yerinden uzaklaştırdı. Gerginlik kısa bir süre sonra sona erdi.

Mersin’de de 1 kişi öldü!

İkinci bir olay ise, Mersin’de yaşandı. Suriyeliler ile “Gürültü yapmayın, uyuyacağım” diyen Hanifi Hisak arasında kavga çıktı. Hisak, aldığı bıçak darbeleriyle yaşamını yitirdi. Olaydan sonra büyük gerginlik yaşanırken, Suriyeli aileden 5 kişi gözaltına alındı. Olayın ardından kaçan Suriyeli gencin yakalanması için çalışmalar sürüyor. 3 hafta önce de bir başka mahallede Suriyeliler ile yöre sakinleri arasında tartışmalar kavgaya dönüşmüş, Suriyeliler mahalleden çıkarılmıştı.

HABER MERKEZİ