Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Hemşireler mücadelede kararlı

->

-> 28

Modern hemşireliğin kurucusu olan Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanırken, 12-18 Mayıs arası ise Hemşireler Haftası olarak kabul ediliyor. Hemşireler Haftası’nda konuşan hemşireler, melek ya da kız kardeş olmadıklarını belirterek, “Ne meleğiz, ne şeytan, mesleğimizin tanımını ve onurunu istiyoruz” dedi. Acil Servis hemşiresi olan Ebru Erbulan, hemşirelerin çok ağır ve uzun mesai saatlerinden muzdarip olduklarının altını çizerek, acil servise gelen hasta yakınlarının yoğun üzüntü ile öfke beslediklerini ve bu yüzden yoğun şekilde şiddete maruz kaldıklarını ifade etti. KHK ile hemşirelerin de ihraç edilmesine dikkat çeken Erbulan, her an ihraç edilme riski ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Tanımda cinsiyetçilik

Hemşire Yurdanur Akdemir de, hemşirelik mesleğinin kadın mesleği olarak algılanmasının altında yatan cinsiyetçiliğe değinerek, “Hemşirelik bir kadın mesleği değildir, hemşirelik kendi başına bağımsız, sağlığın korunmasında en önemli noktada olan bir meslektir” şeklinde konuştu.

9 yıldır Acil Tıp Teknisyeni olan ve 29 Ekim 2016’da bir KHK ile işinden olan Narin Duru da, yaklaşık 7 aydır işsiz olduğunu belirterek, çalıştığı dönemde mücadele ettiğini fakat ihraç edilmesinin mücadelesinden hiçbir şey eksiltmediğini söyledi. SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli ise, sağlık alanlarının ticarileştirilmesinin, hemşirelerin özlük haklarında gaspa neden olduğuna dikkat çekerek, ihraç edilen meslektaşlarının hakları için mücadelelerinin süreceğini ifade etti.

İSTANBUL/AMED-ŞÛJIN