Bizi takip edin

Politika

HDP’liler AİHM önünde: 6 milyon insan 194 gündür adalet bekliyor

->

-> 6

HDP heyeti, Avrupalı parlamenterlerle birlikte AİHM önünde tutuklu vekiller için adalet çağrısı yaptı. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, ‘194 gündür 6 milyon insanın iradesi ve seçilmişi adalet bekliyor. İç hukuk tükendi, AİHM’den başka yol kalmadı. AİHM’e haykırıyor, geciken adalet adalet değildir, ivedilikle karar alınmalıdır’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, vekiller Mithat Sancar, Ertuğrul Kürkçü ve Feleknas Uca ile Avrupa Parlamentosu’nda grubu bulunan birçok siyasi parti parlamenteri, Fransa’nın Strasbourg kenttinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde tutuklu vekiller için açıklama yaptı. HDP heyeti adına konuşan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, destek veren parlamenterlere teşekkür ederek, HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın selamlarını iletti. Baydemir, cezaevlerindeki siyasetçilerin 6 milyonu temsil ettiğini belirtti.

‘Hak ve özgürlükler baskı altında’

Türkiye’de neredeyse 2 yıldır Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) koruma altına aldığı bütün hak ve özgürlüklerin büyük bir baskı altında olduğuna dikkat çeken Baydemir, “Bunun en somut göstergelerinden biri de HDP eşbaşkanlarının ve vekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ta kendisidir. Bu kararda hukuki bir zemin yoktur, tamamen siyasi bir karardır; bir muhalefetin tasfiye edilmesinin aracı olarak kullanılmıştır” dedi.

‘Muhalefetin susturulması faşizmdir’

“4 Kasım’da siyasi hükümetin darbesiyle 13 milletvekilimiz tutuklanıp cezaevine konuldu” diyen Baydemir, tüm vekiller hakkında düşüncelerini ifade ettikleri için fezleke hazırlandığını ifade ederek, “Muhalefetin susturulduğu bir demokrasi olmaz, olsa olsa faşizm olur” sözlerini kullandı.

‘6 milyonun iradesi 194 gündür adalet bekliyor’

6 milyon insanın iradesinin 194 gündür adalat beklediğini kaydeden Baydemir, “Adalet için mücadele ediyoruz, çabalıyoruz. Adaletin gerçekleşmesi için iç hukukta başvurulması gereken tüm başvurular yapıldı, bütün mekanizmalara başvuruldu. Anayasa Mahkemesi (AYM) başta olmak üzere hepsine başvuruldu ve bu mekanizmaların hepsi tüketildi. Ama hiçbirinde henüz sonuç çıkmadı” diye konuştu.

AİHM’den başka yol kalmadı

İç hukuk yolları ve yargının muhalefeti yok etme aracı olarak kullanıldığını kaydeden Baydemir, şu ifadeleri kullandı: “Bundan dolayı artık yegane hukuk mekanizması, adaleti mekanizması AİHM kalmıştır. Başka da yol kalmamıştır. AİHM’de iki temel konuda başvurumuz var. Bir tanesi, dokunulmazlıkların kaldırılmasının sözleşmeye aykırılığıdır, diğeri de tutuklamaların sözleşmeye aykırılığıdır. Çok açık ve nettir, AİHS’nin ek bir protokolünün 3, 5, 9, 11 ve 18 maddeleri ihlal edilmiş, ihlal edilmeye devam edilmektedir. Düşünce özgürlüğü, örgütleme özgürlüğü, kişi özürlüğü tamamen 194 gündür ihlal edilmektedir.”

‘Geciken adalet adalet değildir’

“Geciken adalet adalet değildir” diyen Baydemir, adaletin geciktiği her günün telefisinin zor acılar, vekillerin tutuklanmasının devam etmesi ve vekilliklerinin düşürülmesi gibi telafisi imkansız hukuksuzlukların da sürmesi demek olduğunu söyledi. Baydemir, “Türkiye’de AYM’nin vermesi gereken kararı vermemesi üzerine, yine AİHM’den henüz karar çıkmamasından kaynaklı, Figen Yüksekdağ ve Nursel Aydoğan’ın vekilliği ve parti üyeliği düşürüldü. Telafisi zor hukuksuzlukları getirdi” dedi.

AİHM’e çağrı

AİHM’e “Başvurumuzun ivedilikle gündeme alınması ve karara bağlanması ve böylelikle hukuksuzluğun önene geçilmesini talep ediyoruz” çağrısı yapan Baydemir, devamında şöyle konuştu: “Çünkü Türkiye’de maalesef iç hukuk yolları tıkatılmıştır. Maalesef yargı siyasi baskı altındadır. Yargı maalesef muhalefetin cezalandırılması ve yok edilmesi aracı haline gelmiştir. Bundan dolayı da AİHM’in sözleşmeye aykırılık kararıyla, Türkiye’de bir kez daha demokrasinin, ifade özgürlüğünün, hukukun ve adaletin hayat bulmasına katkı sunacaktır. Barış hiç şüphesiz özgürlükle gelir. Barış ve özgürlük hiç şüphesiz ancak adaletle korunabilir. Bir kez daha AİHM önünde adalet için haykırıyoruz.”

Baydemir’in konuşmasından sonra dayanışmada bulunan Avrupalı parlamenterlerde görüşlerini bildirerek, desteklerini dile getirdi.

dihaber