Bizi takip edin

Politika

Hakkında yakalama kararı bulunan Konca Meclis’te konuştu: Korkmuyoruz o yüzden buradayım

->

-> 43

Daha önce 2 kez tutuklanıp serbest bırakıldıktan sonra hakkında yeniden tutuklama kararı verilen HDP Sêrt Milletvekili Besime Konca, ‘Konca, “Biz bundan korkmadık, çekinmedik sözümüzü daha güçlü söyleyeceğiz. Onun için buradayım’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısı, Kadın Grup toplantısı olarak gerçekleşti. HDP Kadın Grubu’nda konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, toplantıya katılan annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak, mücadelelerini selamladıklarını söyledi. Tahliye edildikten sonra hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılan HDP Sêrt (Siirt) Milletvekili Besime Konca’yı işaret eden Taşdemir, “Yakala, tutukla, bırak yeniden tutukla şeklindeki hukuk garabeti ile karşı karşıyayız” dedi.

‘Kadınlar özgürleşecek ve özgürleştirecek’

“Kadınların örgütlü olduğu yerde öyle kolay kolay tek adam rejimini inşa edemeyeceklerini biliyorlar” diyerek HDP’nin ve kadınların neden hedef seçildiklerine işaret eden Taşdemir, “Onlara inat kadınlar özgürleşecek ve özgürleştirecektir. Onların korkusu tam da kadınların bu gücünden kaynaklanıyor. Bu hukuksuzluğu yaşatanlar geçmişte olduğu gibi yüzleri kara bir şekilde tarihe geçecektir. Onlar tutuklasa da, hapse atsalar da biz sözümüzü her yerde söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu. Taşdemir, HDP Eşbaşkanları, tutuklu kadın vekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’i, tutuklu belediye başkanlarını selamlayarak, “İnadına kadın mücadelesini yükselteceğiz ve inadına HDP kadın partisi olmaya devam edecek” dedi.

‘Meclis de hapishanedir’

Taşdemir’in ardından konuşan Besime Konca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tutuklu HDP’li vekillere yönelik “Biz onlara 4 duvar verdik” sözlerine tepki gösterdi. Konca, “Cinsiyetçi hukuk dışı bir yaklaşımla, hukukun değil siyasi kararla bizi oraya gönderdiklerini kendileri ifade ettiler. Ama bu çok önemsedikleri Meclis de 4 duvardır. Burada hukuk adalet, halk için siyaset üretilmiyorsa, bu Meclis de, hapishanedir zindandır” şeklinde konuştu.

‘Tutukla bırak politikası izliyorlar’

Mahkemelerde kendilerini savunmadıklarını, hukuku ve ayıplı anayasayı hatırlattıklarını dile getiren Konca, “Biz halkımızın bir parçasıyız, onlar adına siyaset yapalım diye seçildik” dedi. Serbest bırakılan HDP’li vekillerin tekrar tutuklandığını anımsatan Konca, “Bu tutukla bırak yaklaşımı hukuki değildir. Bu tutuklamaların tekçilikte ısrar edenlerin yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Biz güçlü olmasaydık bizi 2-3’üncü kez tutuklamazlardı” sözlerini kullandı.

‘Korkmuyoruz o yüzden buradayım’

Hukukun ana ilkesinin “anayasa” olduğunu ancak, HDP eşbaşkanları, vekilleri, üyeleri ile belediye eşbaşkanlarının, “anayasayı ihlal ederek” tutuklandığını kaydeden Konca, “Biz bundan korkmadık, çekinmedik sözümüzü daha güçlü söyleyeceğiz. Onun için buradayım” şeklinde konuştu.

‘Her türlü onur kırıcı muamele yaşanıyor’

Tutuklu kadın vekillere ve siyasetçilere selamlarını ileten Konca, “Cezaevleri bir ülkede siyasetin yüzünü ortaya çıkaran yerlerdir. Eğer 80 darbesiyle Diyarbakır Cezaevi, Mamak ile hesaplaşılsaydı bugün yaşadıklarımızı yaşamazdık” dedi. Cezaevi koşullarına ve insan hakları ihlallerine değinen Konca, “Her türlü onur kırıcı muamele cezaevinde yaşatılmaktadır” diye belirtti. Konca, hiç kimsenin herhangi bir güvencesi olmadığını ve herkesin her an tutuklanabileceğini, kadınların öldürülebileceğini, taciz ve saldırıya uğrayabileceğini söyledi.

‘Halkımız mücadele ediyorsa bizde edeceğiz’

Tutuklu milletvekillerinin aylarca tecrit koşullarında tutulduğunun altını çizen Konca, sürgünlere dikkat çekerek, sürgünler sırasında saldırıların yaşandığını ve yaşananların “insanlığı utandıran politikalar” haline geldiğini ifade etti. “Bizim yaşadıklarımız, Taybet Ana’nın, Berkin Elvan’ın, Dilek Doğan’ın, Cemile’nin küçük bedeni bozulmasın diye dolaba koyan annesinin ve ailelerinin yaşadıklarından daha büyük değil” diyen Konca, “Eğer halkımız saldırılara rağmen özellikle kadınlar seslerini yükseltiyorsa, gaz yemeyi, sokakta sürünmeyi göze alabiliyor ve mücadele etmeye devam ediyorsa biz de bu ülkenin 4 duvar haline geldiğini biliyoruz ve biz de burada mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü biz Türkiye’yi özgürleştirmek için büyük mücadeleler yürüttüğümüzü biliyoruz” sözlerini kullandı.

‘Tutuklanırsak vekalet halkımızdadır’

Türkiye’de “ya bendensin ya da başına her şey gelebilir” dayatmasının son 3 yılda çok hızlı geliştiğinin altını çizen Konca, bu yaklaşımların Türkiye’yi demokratlaştırmayacağını belirterek, “Hem bu kadar hukuktan, özgürlükten, demokrasiden bahsedeceksiniz, Ortadoğu’ya öncülük edeceğinizi belirtecekseniz hem de Suriye’yi aratmayan politikalar üreteceksiniz” diye konuştu. Türkiye’nin yaşadıklarının tarihe geçeceğini belirterek, “Biz de demokrasi ve özgürlüğü geliştirmek için mücadele edeceğiz” diyen Konca, akademisyenlerin açlık grevine dikkat çekerek, gazetecilerin emekçilerin bedel ödediğini ve mücadele verdiğini söyledi.

6 milyon seçmenin kendilerine verdiği oya işaret eden Konca, bu oyların gereğini yerine getireceklerini belirtti. Konca, hükümete de “uygulamalarınızdan bir an önce vazgeçin” çağrısı yaptı. HDP’nin aldığı oylara bir kez daha işaret eden Konca, “85 belediye başkanımız, 10 vekilimiz, eşbaşkanlarımız tutuklu. Biz vekalet etmeye devam edeceğiz. Biz de tutsak düşebiliriz, biz de seçmenlerimize sesleniyoruz vekaletimizi halkımıza veriyoruz ve bu koşulda 6 milyon seçmen, birer milletvekili gibi çalışmalarını yürütecek” dedi. Konca, “Özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak, kadınlar kazanacak, halkların kardeşliği kazanacak an serkeftin an serkeftin” diyerek konuşmasını tamamladı.

ANKARA / dihaber