Bizi takip edin

Politika

Erdoğan: YPG muhatap alınmasın; Trump: Ticaretin güçlendirilmesini konuştuk

->

-> 15

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında basına kapalı yapılan kısa görüşmenin ardından kısa bir de basın açıklaması yapıldı. Erdoğan, yaptığı açıklamada ‘YPG’nin muhatap alınması uygun değildir’ derken, Trump, ‘Ticaretin güçlendirilmesini konuştuk’ ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump yaptıkları görüşmenin ardından basının karşısına geçerek kısa bir açıklama yaptı. Erdoğan’ın en önemli gündemi YPG’ye ağır silah verilmesiydi. Erdoğan, bu konuyla ilgili “YPG’nin muhatap alınması uygun değildir” dedi. Trump ise “Erdoğan ile ticaretin güçlendirilmesini konusunda görüştük. Askeri ekipman siparişi verilmişti ve bunun hızlı bir şekilde teslimatını sağlayacağız” dedi.

Donald Trump’ın açıklamaları şöyle: “Suriye’de şiddetin azaltılması ve barışın önünün açılmasına destek veriyoruz. Erdoğan ile ticaretin güçlendirilmesini konusunda görüştük. Askeri ekipman siparişi verilmişti ve bunun hızlı bir şekilde teslimatını sağlayacağız.”

Erdoğan: Diyalog arayışındayız

Erdoğan ise, Trump ile Türkiye-ABD ilişkilerinin durumunu ele aldıklarını belirterek, “Türkiye ile ABD arasındaki bağlar demokratik değerler çerçevesinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış için de önemlidir. Bölgemizin bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği işbirliği büyük önem kazanmıştır” dedi. Erdoğan, diyalog ve dayanışmayı artırma arayışında olduklarını söyledi.