Bizi takip edin

Hak İhlalleri

DTK ve HDP’den açlık grevinin 82’nci gününde Kemal Gün’e ziyaret: Bu Türkiye’nin ayıbı

->

-> 11

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve HDP Milletvekili Alican Önlü, bombardımanda yaşamını yitiren oğlunun kemiklerini almak için 82 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Güven, ‘Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Daha demokratik bir Türkiye, daha özgür bir Kürdistan için kesinlikle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz’ dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü Dersim’de hava saldırısında yaşamını yitiren oğlu Murat Gün’ün cenazesini almak için Seyit Rıza Parkı’nda 82 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Güven, tüm kalbiyle Gün’ün yanında olduğunu belirterek, “Kemal baba maalesef kendi evladının kemiklerini bulmak için bedenini açlığa yatırdı. Bunu başka ülkeler duyduğunda eminim ki buna inanamayacaklar. ‘Böyle bir şey olamaz’ diyecekler ama burası Türkiye. Bütün hukuksuzluklara rağmen her şey oluyor” diye konuştu.

‘Evlatlarımızın arkasındayız’

Onurlu bir yaşam için yaşamını yitiren gençlerin arkasında olduklarını kaydeden Güven, “Yiğit evlatlarımızın arkasındayız. Onlar ölümün üzerine nasıl dimdik gittiler ise, aynı şekilde bizler de onların mücadelesini sürdüreceğiz. Daha huzurlu ve iyi bir Türkiye için yaşamlarını yitirdiler. Ancak biz onların kemiklerini alamıyoruz. Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Daha demokratik bir Türkiye, daha özgür bir Kürdistan için kesinlikle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Dersim’in yiğit evlatları yürüttükleri mücadelede asla yalnız kalmayacaklar” ifadelerini kullandı.

‘Acizliklerini gösteriyor’

Milletvekillerinin barış ve demokrasi dedikleri için tutuklandığını dile getiren Güven, “Bir babanın çocuğunun kemiklerini istemesi talebine karşı olan suskunluk aslında onların cevapları olamadığından değil, babanın direnişi karşısında olan acizliklerini gösteriyor” diye belirtti.

‘İkinci bir bedel ödetmek istiyorlar’

Dersim Milletvekili Alican Önlü ise, Dersim Katliamı’nda yaşamını yitiren insanların kemiklerini alamadıklarını hatırlatarak, “Vicdanları öyle taşlaşmış ki biz açık bir şekilde devreye giremiyoruz. Burada mülki amirlerinden tutun savcısına kadar biz devreye girdiğimizde ailelere ikinci bir bedeli ödetmek istiyorlar” dedi.

Desteklerinden dolayı ziyaretçilere teşekkür eden Gün, bugüne kadar çocukları için yaşadığını ve çocuğunun kemiklerini alana kadar, hayatına mal olsa da mücadelesinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

DERSİM / dihaber