Bizi takip edin

Politika

Demirtaş duruşmaya katılmayı reddetti

->

-> 51

Gülen Cemaati’nden tutuklu polis müdürünün suç duyurusunda bulunduğu ve tutuklu savcının hakkında dosya hazırladığı HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk duruşması görüldü. Demirtaş SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmayı reddetti

Hakkında onlarca dava açılan Halkların Demoratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a 4 Ağustos 2013 tarihinde Rojava halklarıyla dayanışma amacıyla yapılan bir yürüyüş nedeniyle “Görevi yaptırmamak için direnme ve kamu görevlisine hakaret” suçlaması ile açılan davanın ilk duruşması, Viranşehir 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sesli Görüntülü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılmayı reddeden Demirtaş duruşmaya katılmadı. Demirtaş’ın avukatlarından Muhsin Karaman’ın sanığın duruşma salonunda hazır edilmesi dilekçesi dosyaya eklendi. Duruşmada hazır olan avukat Mustafa Vefa da Demirtaş’ın salonda dinlenmesini talep etti. Duruşma savcısı, Demirtaş’ın avukatlarının taleplerinin davayı sürüncemede bırakma amaçlı olduğunu savunarak talebin reddini istedi. Savcı Demirtaş’ın SEGBİS ile bir dahaki duruşmada hazır edilmesini istedi.

Avukatların talepleri reddedildi

Mahkeme, Demirtaş ve avukatların taleplerini reddetti. Mahkeme bir sonraki duruşmada Demirtaş hakkında şikayetçi olan ve şu an Gülen Cemaati soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Viranşehir İlçe Emniyet Müdürü Selami Ermiş ile polis memuru Alper Erdem’in SEGBİS ile hazır edilmesine, duruşmanın 22 Haziran’a ertelenmesine karar verdi.

Şikayetçiler cemaattan tutuklu

O dönemde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı olan Selahattin Demirtaş’ın, Serê Kanî (Ceylanpınar) ilçesine giden konvoyu Wêranşar (Viranşehir) çıkışında durdurulmuş ve burada Viranşehir İlçe Emniyet Müdürü Selami Ermiş ile Demirtaş arasında yaşanan tartışma sonucu “Görevini yaptırmamak için direnme ve kamu görevlisine hakaret” suçlaması ile dava açılmıştı. Soruşturmaya konu polis müdürü ve soruşturmayı yürüten savcı Yusuf Balar, şimdi Gülen Cemaati üyesi oldukları iddiası ile cezaevinde tutuklu.

RİHA