Bizi takip edin

Dünya

Siz silahlanırken onlar açlıktan ölüyor

->

-> 7

ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan ve AB ülkeleri, kaynakların önemli kısmını silah tekellerine ve silah ticaretine ayırırken, Birleşmiş Milletler’in gözü önünde Hawa Aden 2 oğlunu, Faduma Nuurow ise 3 çocuğundan 2’sini açlıktan kaybetti

Kuraklıktan ve olası kıtlıktan kaçan binlerce Somalili, başkent Mogadişu ve çevresindeki kamplara göç ediyor. Ancak günlerce yürüyerek vardıkları kamplarda aradıkları umudu bulamıyorlar.

Avrupa ülkelerinin katliamlarla, yıkımlarla topraklarını talan ettiği Afrika ülkelerinden Somali, bir kez daha açlığın ve ölümün pençesinde.

Yoksulluk ve kuraklık nedeniyle özellikle çocuklar arasında ölümler artıyor. Yetersiz besleniyorlar ve açlar. Çocuklar ve aileler, Mogadişu’nun dışındaki bu sefil kamplarda umut arıyor. Yerlerinden edilmiş bu insanlar arasında, yiyecek bir şey bulmak için gece gündüz yürürken, çocuklarını açlıktan kaybeden aileler var.

ABD’nin haber ajansı VOA’nın gittiği kamplarda karşılaştığı Hawa Aden’in 5 çocuğu vardı. Daha önce 2 oğlu açlıktan hayatını kaybetti. Hawa’nın kucağındaki oğlu, iki yaşında. Bir deri bir kemik ve şimdi de kızamıkla boğuşuyor. İlaç yok, yeme yok: “Buraya üç gün önce geldik ve açız. Bize yiyecek hiçbir şey vermediler.”

Bir başka kulübedeki Faduma Nuurow da, perişan halde. Nuurow, 3 çocuğundan 2’sinin kuraklık yüzünden öldüğünü anlatıyor: “Aşağı Şabel bölgesindeki bir köyden buraya yürürken, 10 gün aç ve susuz kaldık. Bir evladımı yolda kaybettim, diğerini de bu kampta.” Faduma’nın amcası Malik İbrahim Ali ise, zar zor ayakta duruyor. Kuraklık yüzünden ailede 5 çocuğun öldüğünü, tüm hayvanlarının telef olduğunu söylüyor: “15 gün boyunca biraz yürüdüm biraz oturdum. Buraya böyle gelebildim.” Ali, açlığın yarattığı acıyı anlatırken de gözyaşlarına boğuluyor. Bu kampa ve civardaki diğerlerine her gün binlerce yeni Somalili geliyor. Kampların şartları ise korkunç.

Silah daha çok önemseniyor

Birleşmiş Milletler (BM), kuraklığın sürmesi durumunda Afrika boynuzunda açlıktan ölümlerin daha da artacağı uyarısı yapıyor. Ancak BM; ABD, Rusya, Çin, Körfez ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çıkardığı çatışmalardan, katliamlardan ve çatışmalardan yararlanarak silahlanma ve silahlandırmaya hız vermelerini seyrediyor. ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Körfez ülkelerine silah sevkini sürdürürken, Rusya, Türkiye ile S-400 pazarlığı yapıyor.

Yemen’den Somali’ye

İki yıldan uzun süredir devam eden kuraklık ve silahlı çatışmalar; Somali, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kenya’da açlık krizine neden oluyor. Suudi şemsiyeli körfez ülkeleri tarafından işgal edilmiş durumda olan Yemen, çatışmaların yaşandığı Güney Sudan, Nijerya ve Somali’de, 30 milyondan fazla kişinin gıda yardımına ihtiyacı var. Ancak Dünya Gıda Programı’nın elinde yalnızca 8 milyon kişiye yetecek kadar kaynak mevcut.

Suudi Arabistan’a 100 milyar dolarlık silah

ABD; Yemen, Irak ve Suriye gibi ülkelerde doğrudan ya da cihadist gruplar eliyle katliamlar yapan Suudi Arabistan’ı silahlandırmaya devam edecek. Reuters’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD ile Riyad arasında 100 milyar dolarlık bir silah anlaşmasının imzalanacağını söyledi.

MOGADİŞU