Bizi takip edin

Haber

Polis: Panzerin arkasına bağlarız

->

-> 12

Gever’de bir eve baskın yapan polisin, işkence yaptıkları Emrah Bor’u, ‘Seni öldürür panzerin arkasına bağlarız’ şeklinde tehdit ettiği öğrenildi

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinin Orman Mahallesi’nde bulunan Bor ailesinin evine baskın yapan özel harekat polisleri, 6 saat boyunca işkence yaptıkları 24 yaşındaki Emrah Bor’u, “Seni öldürür panzerin arkasına bağlarız” sözleriyle tehdit ettiği ortaya çıktı. Tehdit sonrası savcılığa suç duyurusunda bulunan Bor, mahalleye gelen polisin, benzer tehditlerine bir kez daha maruz kaldı. İlçede 13 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında yıkılan evlerini yeniden inşa eden 60 ailenin, sürekli polis şiddeti ve tehdidine maruz kaldığını dile getiren Bor’un babası Hasan Bor, evlerinin sık sık basıldığını söyledi.

‘Kendini öldürdü deriz’

Polisin, Şirnex’te (Şırnak) cenazesi, bir polis aracı tarafından sürüklenen Hacı Lokman Birlik’i hatırlatıp gençleri tehdit ettiğini belirten Bor, şunları dile getirdi: “Gerçek yüzlerini geceleri gösteriyorlar. Akşamları mahallelere baskın yapıp insanları işkenceden geçiriyorlar. En son geldiklerinde oğlumu iş yerimizin önünde tutup dövdüler. Polisler oğlumu döverken, Şırnak’ta panzer arkasında cenazesi sürüklenen Hacı Birlik’i hatırlatıp aynı durum ile tehdit ettiler. Polislerden biri arkadaşına ‘lambayı söndür onu öldürelim kendini öldürdü deriz’ dedi.”

‘Sorumlusu emniyettir’

Oğluna 8 Nisan’da yapılan işkencenin ardından savcılığa başvurduklarını belirten Bor, geçen süreye dikkat çekerek, “Hukuki açıdan başvurumuzu yaptık. Biz yıllardır devletin şiddeti ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben de kaç defa ölümden kurtuldum. Gördüğüm şiddetten kaynaklı kulaklarımda sorun oluştu. Başımıza bir şey gelirse bunun sorumlusu İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere devletin yetkilileridir” dedi.

COLEMÊRG