Bizi takip edin

Politika

Merkel’den İncirlik’e alternatif

->

-> 44

Almanya milletvekillerinin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmesinin engellenmesinin ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ‘Görevimizi gerçekleştirmek için farklı yollar aramalıyız. Bunun anlamı, İncirlik’e alternatif aramak. Alternatiflerin biri de Ürdün’ dedi

Türkiye’nin Almanya milletvekillerine İncirlik Üssü’nde bulunan Alman askerleri ziyaret etmesine bir kez daha izin vermemesinin ardından, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de basın toplantısı düzenledi. Merkel, basın toplantısında alternatif üs arayışında olduklarını söyledi. Merkel, milletvekillerinin İncirlik Üssü’nde NATO bünyesinde görev alan 250’den fazla Alman askerini ziyaret edebilmelerinin esas olduğunu vurguladı. Merkel, “Türkiye ile iletişimi sürdüreceğiz. Fakat bunun paralelinde, görevimizi gerçekleştirmek için farklı yollar aramalıyız. Bunun anlamı, İncirlik’e alternatif aramak. Alternatiflerin biri de Ürdün” dedi.

‘Askerler İncirlik’ten çekilmeli’

Almanya Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich, Almanya milletvekillerinin engellenmesinin ardından, Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi gerektiğini kaydetmişti. Kararın kabul edilemez olduğunu ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in konuyu yarın Washington’da diğer NATO üyeleriyle görüşeceğini söyleyen Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert da, “Parlamenterlerin ziyareti mümkün hale getirilmek zorunda” demişti.

dihaber