Bizi takip edin

Haber

HDP: Kürt Dil Bayramı’na sahip çıkmak olağanüstü önemdedir

->

-> 68

Kürt Dil Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yapan HDP, anadilde eğitim talebini yineledi. Kayyumlar ve KHK’ler ile Kürtçe çalışmaların yasaklandığı ifade edildiği açıklamada, ‘Kürt Dil Bayramı’na sahip çıkmak ve gereklerini yapmak olağanüstü önemdedir’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kürt Dil Bayramı’nın önemine dikkat çekilen açıklamada, anadilde eğitim talebi yinelenerek, “Anadilinde eğitimden yoksun olanların, anadillerinde eğitim alabilmeleri için Anayasa’nın 42’nci Maddesi’nde değişiklik talebimizi bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası anlaşmaların, en temel insan haklarından olan anadilinde eğitimin önündeki engellerin kaldırılmasını öngördüğünü bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadeleri yer aldı.

‘Kürt Dil Bayramı’na sahip çıkalım’

Belediyelere atanan kayyumlar ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Kürtçe çalışmaların yasaklandığının belirtildiği açıklamada, “Kürtçe yayın yapan gazete, dergi, TV, internet sitesi, kadın kurumları, Kürt Enstitüsü ve özel kursların kapatıldığı, yasaklandığı bir dönemde Kürt Dil Bayramı’na sahip çıkmak ve gereklerini yapmak olağanüstü önemdedir” denildi.

‘Kürtçe’yi yaşatan herkesi selamlıyoruz’

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer aldı: “Bizler, Kürt halkının yüzyıllardır yaşadığı katliam, asimilasyon, ret ve inkar politikalarına karşılık her dönem büyük emeklerle anadili geliştiren herkesi saygıyla selamlıyor, Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz.”

ANKARA