Bizi takip edin

Kadın

‘Geri dönülmez hataları getirir’

->

-> 10

Konferansın ardından dihaber’e açıklamalarda bulunan ve Kosova-Sırbistan arasında yıllarca süren savaşta kadın mücadelesi yürüten, Sırbistan Demokrat Parti Milletvekili Gordona Comic ve Kosova Vetevendosje Partisi Milletvekili Nazlıe Bala, Türkiye’deki kadına yönelik saldırıları değerlendirdi.

Tutuklanan HDP’li kadın vekillere vurgu yapan Comic, kadınların büyük mücadeleler sonucunda parlamentoda yer aldıklarını ve bu hakkın hukuksuz yere kadınların elinden alınmasının geri dönülmez hataları beraberinde getireceğini belirtti. Comic, “Eğer açık zihinle insanlardan korkan bir hükümetiniz varsa, eğer açıklamalardan, muhalif gazetecilerden, yazarlardan korkan bir hükümetiniz varsa ya da sivil toplum kuruluşlarından korkan bir hükümet varsa bu problemlidir ve çöküşünü geciktirmek için çırpınış içindedir” diye konuştu.

En iyi temsilci kadındır

Kosova Vetevendosje Partisi Milletvekili Nazlıe Bala ise, tutuklu kadın vekiller ile ilgili “Kadınlardan bahsettiğimiz zaman onların nerede olduğunun bir önemi yoktur. Eminim ki onlar insan hakları ile ilgili çalışıyor ve mücadele ediyorlar. Bugün bir politikacı olmak kolay değildir. Ayrıca hapiste bulunan Kürt siyasetçiler için kadın siyasetçiler için bu özellikle kolay değil” dedi. Bala, şöyle devam etti: “Sadece erkeklerin politika yaptıklarını biliyoruz. Ama bunların kadınlara politik hakkı vermediklerini de biliyoruz. Kadın parlamenterleri parlamentoda suçlamanın gereği yoktur. Çünkü kadınlar bir milletin en iyi temsilcileridir” şeklinde konuştu. Kadın aktivizmini değil, kadın katılımını tanıdıklarını ve önemsediklerini ifade eden Bala, kadın hakları için ayağa kalktıklarını söyledi.

İSTANBUL