Bizi takip edin

Haber

Gemsiz’in ölümünün birinci yılı: Bager, Xunav, Avşin için…

->

-> 7

Ruken Tuncel/İstanbul

Gazi Mahallesi’nde oturma salonuna kadar giren polis kurşunuyla yaşamını yitiren 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz’in bugün ölümünün birinci yılı. Geçtiğimiz yıl 15 Mayıs’ta yaşamını yitiren Gemsiz’in ölümünün üzerinden geçen bir yılda hala bir dava açılmış değil hatta ortada bir iddianame dahi yok.

Üstü kapatılmak isteniyor

Gemsiz’in ölümünün ardından geçen bir yılı gazetemize anlatan abla Aysel Budak, “Biz bu olayın üstünün kapatılmak istendiğinin çok mu çok farkındayız. Bu ilk günden alınan bir karardı. Kardeşim henüz hastanedeyken daha otopsi raporu dahi ortada yokken olay yerine gelen savcı babama ‘Bizimkiler bir alakası yok’ diyor. ‘Hangi mermi çekirdeğini gördün, hangi tanığı dinledin, hangi ara bu kanıya vardın?’ diye sorarlar. Biz çok iyi biliyoruz ki, kardeşim polis kurşunuyla öldürüldü” diye konuştu.

4_pınar_gemsizİç hukuk tükenirse AİHM’e gideriz

15 Temmuz sonrasında soruşturmayı yürüten savcıların sürekli olarak değiştiğini belirten Budak, “Hukukun olmadığı topraklarda yaşıyoruz. Dilek Doğan, Uğur Kurt davalarını gördük. Uğur Kurt davasında para cezası verdiler. Bu yetmiyormuş gibi öldüren polis parayı çok bulup bir de itiraz etti. Pınar’ın davasında da farklı bir sonuç olmayacağını biliyoruz. Ama her ne olursa olsun peşini bırakmayacağız. İç hukuk yolları bitecek olsa AİHM’e gideriz” dedi.

OHAL polise zırh oldu

Kardeşinin fiili olarak ilan edilmeyen bir OHAL sürecinde öldürüldüğüne dikkat çeken Budak, “15 Temmuz öncesinde de burada TOMA’lar geziyordu, sağa sola polis rastgele ateş edip, gaz atıyordu. Bugün de; ellerinde uzun namlulu silahlar, savaş alanındaymış gibi mahalle içinde gece gündüz fark etmeden dolaşıyorlar. O zaman benim kardeşim öldürüldü, bugün de Barış ve Oğuzhan katledildi. OHAL sadece polise zırh oldu. Öyle bir noktadayız ki; ben polislerin tamamen deşarj olmak için insanları öldürdüklerini düşünüyorum artık” dedi.

Davanın peşinde olacağız

Son olarak yeğenlerine ilişkin konuşan Budak şunları söyledi: “Xunav daha 8 yaşında. Annesinin ölümünün ardından her polis ya da akrep gördüğünde çocuk arkamıza saklanıyor. Ürküyor çocuklar. Bu korkunun onlar da geçmesinin bir tek yolu var. O da annesinin katilinin yargılanması. Biz Pınar’ın çocukları; Bager, Xunav, Avşin için olsa dahi bu davanın peşinde olacağız.”