Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Eutelsat’ın kararı hukuksuzdur

->

-> 11

Türkiye talebiyle Kürt televizyonlarının Eutelsat tarafından kapatılmak istenmesi Avrupa’nın birçok merkezinde yapılan yürüyüşlerle protesto edildi. Stuttgart, Hannover, Basel, Milano gibi yerlerde yapılan yürüyüşlerde Eutelsat’ın kararı kınandı. Eylemciler, ‘News Chanel, Stêrk TV, Ronahi TV Kürt direnişinin sesidir’ dedi

Kürt televizyonlarının Eutelsat tarafından kapatılmak istenmesi, Avrupa’nın birçok merkezinde yapılan yürüyüşler ile protesto edildi. Kürt televizyonlarının kapatılmak istenmesi, Almanya’nın Stuttgart kentinde yapılan yürüyüş ile protesto edildi. Hayır Platformu, HDK Stuttgart ve Demokratik Güçbirliği’nin çağrısı ile yapılan yürüyüşte, Türkiye’de tutuklanan Alman gazeteci Meşale Tolu’ya da özgürlük istendi. Hannover’ın Niedersachsen eyaletinde yapılan yürüyüşte ise, Eutelsat’ın karardan dönmesi çağrısı yapıldı.

Berlin’de 5 gözaltı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelen Kürdistanlılar Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Kürt televizyon kanallarının yayınlarını durdurma kararını bir mitingle protesto etti. Miitngin sonunda Berlin polisi “Bijî YPG YPJ” sloganı attıkları gerekçesiyle 5 genci gözaltına aldı.İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen yürüyüşe de, çok sayıda kişi katıldı. İtalya’nın Milano kentinde Tiyatro Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar, Eutelsat’ın kararını kınadı. Bu kararın hukuksuz olduğuna dikkat çekilen eylemde, “News Chanel, Stêrk TV, Ronahi TV Kürt direnişinin sesidir” yazılı pankart ve dövizler taşındı.

HABER MERKEZİ