Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Çıplak aramayı reddeden tutsağa falakalı işkence

->

-> 66

Mesut Gökhan isimli siyasi tutsağın sürgün edildiği Kilis Cezaevi’nde çıplak aramayı reddettiği için giysileri yırtılarak, falakalı işkenceye maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği iddia edildi. Gökhan’ın ağabeyi Agit Gökhan, kardeşinin hayatından endişe duyduklarını söyledi

Baskı ve hak ihlallerinin artarak devam ettiği cezaevlerinde tutsaklara yönelik işkence haberlerine her geçen gün yenisi ekleniyor. Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Mesut Gökhan adlı siyasi tutsağın, çıplak aramayı reddettiği için gardiyanlar tarafından elbiseleri yırtılarak, falaka işkencesine maruz kaldığı iddia edildi. Ayaklarının üzerine basamayan Gökhan’ın cezaevi yönetimi tarafından hastaneye sevk edilmediği belirtildi.

‘Ayakları morarmıştı’

Gökhan’ın ağabeyi Agit Gökhan, kardeşinin sevk edildiği Kilis Cezaevi’nde tek kişilik hücreye alındığını ve sürekli gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığını ifade etti. Kardeşinin 20 gün önce Kilis Cezaevi’ne sürgün edildiğini ve cezaevinde bulunan tek siyasi tutsak olduğunu kaydeden ağabey Gökhan, “Kardeşimle görüştüğüm zaman kardeşimin ayakları mosmor olmuştu. Falakaya yatırdıkları için ayaklarının üzerine basamıyordu. Buna rağmen kardeşim hala tek kişilik hücrede tutuluyor” dedi.

‘Seni öldürürüz kimsenin haberi olmaz’ tehdidi

Kardeşine tek kişilik hücrede ayakta sayımın dayatıldığını dile getiren Gökhan, şu ifadeleri kullandı: “Kardeşim ayakta sayımı reddettiği için gardiyanlar tarafından sürekli tehdit edildiğini belirtti. Gardiyanlar sürekli olarak, ‘Burada bizim sözümüz geçerli. Biz ne istersek sen yapmak zorundasın. Zaten sesini duyacak arkadaşların da yok. Sözümüzü dinlemezsen seni burada öldürürüz ve kimsenin senden haberi olmaz’ şeklinde tehdit edildiğini aktardı.”

Cezaevi yetkilileri yanıt vermedi

Gökhan, kardeşinin hayatından endişe duyduğunu belirtti. Dihaber, falaka iddiasını sormak için aradığı cezaevi yetkililerinin telefonlara yanıt vermediğini bildirdi.

KİLİS / dihaber