Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Beko: Fonlara güvenimiz yok

->

-> 16

AKP tarafından milyonlarca emekçinin kıdem tazminatının gasp edilme çalışmaları devam ederken, yaşananları değerlendiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’de kurulan fonların amaçları dışında kullanıldığı için kıdem tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) devredilmesine karşı olduklarını söyledi. 1986 yılında kurulan fakir fukara fonunu hatırlatan Beko, “O dönem işçiler sadece az bir ödeme alabilmişti. O yüzden fonlara herhangi bir güvenimiz söz konusu değildir” dedi.

Gelinen aşamada kıdem tazminatının BES’e devrinin konuşulduğunu aktaran Beko, kıdem tazminatının sadece maddi boyutlu olmadığını, işçinin iş güvencesi olduğunu belirtti. Kıdem tazminatlarının BES’e devrinin nedenlerine değinen Beko, “Hükümetin şu an 15’e yakın ülkeyle siyasi, ekonomik, askeri anlamda ilişkileri bozulmuş durumda. Ekonomi iflas etme noktasına geldi” dedi.

Projelere verecekler

BES’e devredilen kıdem tazminatlarının İstanbul’da yapılmak istenen “Kanal İstanbul” gibi bir projeye finansal destek sağlamak olduğunu vurgulayan Beko, “Bu projeye fon sağlamak için kıdem tazminatlarını fona devretmeyi düşünüyorlar. Dolayısıyla bugüne kadar işsizlik fonuna, konut edindirme fonuna, tasarruf-teşvik fonuna ne olduysa kıdem tazminatları da fona devredilirse aynı akıbete uğrayacaktır” dedi.

İSTANBUL/dihaber