Bizi takip edin

Kadın

‘Amaç bir halkı sömürmek’

->

-> 21

Êlih’te ortaya çıkan çocuklara yönelik fuhuş skandalına ilişkin DTK ve DBP Kadın Meclisi birer açıklama yaptı. Açıklamalarda bölgede yaşananların ‘bir devlet politikası’ olduğuna dikkat çekildi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi, Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin ifadesi ile ortaya çıkan çocuklara yönelik fuhuş skandalına ilişkin yazılı birer açıklama yaptılar.
DTK açıklamasında AKP’nin bölge illerinde özellikle kadın ve çocukların yaşamını hedef aldığına dikkat çekti: “Kürt halkına yönelik özel savaş yöntemleri, özellikle mücadelenin en dinamik gücü olan Kürt kadını üzerinden tecavüz, fuhuş politikalarıyla devreye konmuştur. ‘Önce kadınları vurun’ zihniyeti ile kadın bedeni ve iradesi hedef alınmak istenmektedir.”

Devlet eliyle korunuyorlar

Geçmişte Mêrdîn’de (Mardin) yaşanan N.Ç. olayı ile yine Sêrt (Siirt) ve Çewlîg’de (Bingöl) de benzer olayların yaşandığını hatırlatan DTK, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “G. olayıyla birlikte onlarca fuhuş evini ve yine onlarca çocuk üzerinden geniş bir fuhuş ağını yaygınlaştıran politikaların devlet eliyle korunduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. Yalnızlaştırma politikalarının devamında kimliksizleştirme, toplumsal varlığı değersizleştirme kadın üzerinden hedeflenmiştir. 12 yıldır Batman’da kadın çalışmaları yürüten Selis Kadın Dayanışma Merkezi’nin kapatılması bu zemin arayışının en bariz göstergesidir.” G. ile ilgili görülen davada zanlıların korunduğunu ve kefaletle serbest bırakıldıklarını da hatırlatan DTK, “Yaşanan olayla amaçlanan Kürt kadını şahsında bir halkı sömürmek, kimliği kültürü onuru ile özgür yaşama felsefesine saldırmaktır. Bu temelde DTK olarak genelde halkımızı özelde tüm siyasi partileri, kurumları, şahsiyetleri bu olay karşısında harekete geçmeye ve mücadeleyi yükseltmeye davet ediyoruz” dedi.

‘Müsebbibi AKP’dir’

DBP Kadın Meclisi ise, yaptığı yazılı açıklamada ‘iktidarın Kürdistan’a yönelik açmış olduğu savaşın bir parçası’ olduğunu ifade etti. DBP Kadın Meclisi, “14 yaşındaki G. ile birlikte devletle bağlantılı olduğu kesin olan bu fuhuş çetesinin mağduru olmuş yüzlerce çocuk olduğu söylenmektedir. Kadınların katledilmesine göz yuman, çocuğa tecavüzü aklayan AKP iktidarı, Batman’da yaşanan fuhuş olayının da müsebbibi, fuhuş çetesinin ise sahibidir” diye belirtti.

Yargı gücünü arkasına alıyor

İktidarın yargı gücünü de arkasına alarak, kadına yönelik şiddet ve tecavüz olaylarında erkekleri koruma yoluna gittiğini vurgulayan DBP Kadın Meclisi, “Kadına yönelik suçlar bir zihniyet meselesidir istediğiniz kadar yasa çıkarın önemli olan zihniyetin değişmesidir. işte AKP zihniyeti tecavüzcüleri koruyan zihniyettir ve mutlaka değişmelidir. Batman’da bu olay kapsamında kefaletle serbest bırakılan şahsın derhal tutuklanması gerekir. DBP Kadın Meclisi olarak Batman’da çocuklara yönelik gelişen cinsel istismarlara karşı her yerde eylemsellik içerisinde olacağımızı ifade ediyor, tecavüzcülerden hesap sorulması için mücadelemizi büyüteceğimizi belirtiyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ