Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

13 yılda 2 milyon çiftçi üretim dışı

->

-> 18

AKP döneminde uygulanan ekonomi politikalarıyla milyonlarca tarım alanı yok edilirken, çiftçiler de üretim yapamaz duruma geldi. Yok edilen tarım alanları, artan maliyetler ve bankaların fazilerini arttırması nedeniyle son 13 yılda, 2 milyon çiftçi üretim yapamaz duruma geldi

AKP’nin ekonomi politikaları ve Avrupa ülkeleriyle girilen krizin giderek derinleştirdiği ekonomik kriz sonucu binlerce esnaf kepenk kapatırken, birçok çiftçi de üretim yapamaz duruma geldi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü için hazırladığı rapor ile tarım alanında ortaya çıkan kaybı gösterdi.

Artan fiyatlar, azalan alanlar

Rapora göre, AKP’nin ekonomi politikaları, 13 yılda 2 milyon çiftçinin toprağını terk etmesine yol açtı. Neoliberal politikaların çiftçiye olan maliyetinin gün geçtikçe arttığına değinilen raporda, tohum, gübre ve mazot fiyatlarının hızlı artışı, artan işsizlik, ihraç edilen tarım ürünlerinin ithal edilmeye başlanması ve gıda ürünlerinin artan fiyatları, tarım emekçilerinin yaşadığı sıkıntıları attırdığına vurgu yapıldı.

Tarım arazileri imara açıldı

İşlenen tarım alanlarının, yüzde 30’lara kadar gerilediği belirtilen raporda, 2000’li yıllardan bugüne kadar 2 milyon 420 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım alanın kaybolduğu ifade edildi. Raporda, termik santral ve Hidroelektrik Santrali (HES) benzeri projelerle kamulaştırılan alanlarla toprağın çiftçilerin elinden alındığını belirten Yılmaz, “Son 14 yılda 35 milyon dekar tarım arazisi yol, baraj, maden ocağı ve inşaat sektörü için imara açılarak ‘tarım yapılabilir’ vasfını yitirmiştir” dedi.

AKP ile sorunlar arttı

Raporda son 10 yılda tarımın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının yüzde 10.3’ten yüzde 7.1’e düştüğü belirtilirken, tarımın istihdama katkısının da yüzde 34.9’dan yüzde 20.4’e kadar gerilediğine dikkat çekildi.

Yüzde 85’i güvencesiz

Çiftçilerin yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle artık zarar etmek yerine işsizliği tercih ettiği ifade edilen raporda, 5 milyon 473 bin kişinin tarımdan geçindiği düşünüldüğünde yüzde 85’inin de sosyal güvenlikten yoksun olduğu belirtildi. Banka kredilerinin çiftçileri borçlandırdığının belirtildiği raporda, takiptek kredi borçlarının her geçen gün artış gösterdiği ifade edildi.

İhracattan ithalata geçildi

Raporda 2002 yılında, 7 milyon 458 bin kişinin tarımdan geçindiği belirtilirken, bu sayının 5 milyon 473 bine indiği ifade edildi. Raporda Ayrıca, yakın döneme kadar tarımda kendi kendine yeten ülke konumundan, en temel ürünleri bile ithal eder duruma düşüldüğüne vurgu yapıldı. AKP döneminde Türkiye’nin tarım ithalatının 26.5 milyar dolara ulaştığını belirten Yılmaz, “2002’de yıllık 2.5 milyar dolar tarım ürünü ithalatı yapan Türkiye, 2014’te 14.2 milyar dolar, 2015 ve 2016’da sırasıyla 14.5 ve 14.3 milyar dolarlık ithalat yapmıştır” dedi. Yılmaz bu verilerle birlikte, son 14 yılda toplam 126.5 milyar dolarlık tarım ürünü ithal edildiğini belirtti.

HABER MERKEZİ