Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Tedavi edilmeyen tutsaklar el ve ayaklarını kaybediyor’

->

-> 111

Nisêbîn’de yaralı olarak tutuklanarak Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne getirilen 24 tutsağın tedavileri yapılmadığı için uzuvlarını kaybettiklerini söyleyen Avukat Tugay Bek, ‘Kimilerinin elini ve ayağını kaybettiği bilgileri bize ulaştı’ dedi

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutuklulara dönük baskılar artarak devam ediyor. Çocuklarına yönelik baskının her geçen gün arttığını belirten tutsak aileleri, var olan hakların dahi kullandırılmadığını kaydetti. Yakınları, birçok tutsağa iletişim cezası verildiğini, gazete ve kitapların engellendiğini, hasta olanların ise hastaneye götürülmediğini aktardı.

‘Kalıcı hasarlar oluştu’

Hak ihlallerinin halen devam ettiğini aktaran Avukat Tugay Bek de, tutsakların ceza içinde ceza yaşadığını kaydetti. Koğuşların gardiyanlar tarafından her gün arama adı altında basıldığını ve hiçbir şekilde cezaevi içine kitap alınmadığını dile getiren Bek, “Nusaybin’de yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan ve Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen 24 kişinin tedavileri yapılmadığı için kimilerinde ciddi anlamda kalıcı hasarlar oluşmuş durumda. Kimilerinin elini ve ayağını kaybettiği bilgileri bize ulaştı. Daha önce kısmi olarak tedavi yapılıyordu. Şu an tedavileri yapılmıyor. Bu konu ile ilgili girişimlerimiz olacak” şeklinde konuştu.

‘Osmaniye’de yok’ bahanesi

Siyasi tutsakların sistematik baskı ve işkenceye maruz kaldığını aktaran İnsan Hakları Derneği (İHD) Osmaniye Temsilcisi Necmettin Özkan ise, cezaevinde ciddi hak ihlallerinin yaşandığını söyledi. Görüş saatlerinin keyfi olarak belirlendiğini, tutsakların asker ve gardiyan tacizine maruz kaldığını aktaran Özkan, “Tutsaklar hastaneye götürüldüklerinde kelepçeli muayene dayatılıyor. Bunu kabul etmedikleri için de tedavileri yapılmıyor. 3 ayda bir eşya veriliyor. Tutsakların istedikleri gazeteler cezaevi idaresince ‘Osmaniye’de satılmıyor’ denilerek, verilmiyor. Kaldıkları koğuşlar gardiyanlar tarafından sık sık aranıp, eşyaları dağıtılıyor. Baskı ve saldırı girişimleri her geçen gün artıyor. Bizler bu baskı ve saldırıların son bulmasını istiyoruz” dedi.

OSMANİYE / dihaber