Bizi takip edin

Dünya

Macron görevi Hollande’dan devraldı

->

-> 62

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan liberal Emmanuel Macron, bu Pazar düzenlenen törenle resmen Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu

Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı olarak seçildiği 7 Mayıs seçimlerinden bir hafta sonra François Hollande’dan görevi, yapılan törenle resmen devraldı. 39 yaşındaki Macron, Fransa’nın en genç Cumhurbaşkanı oldu. Elysée Sarayı’nın Genel Sekreterliği’ne Alexis Kohler atanırken, yeni başbakanın Pazartesi, yeni hükümet kabinesinin de Salı günü açıklanması bekleniyor.

‘Demokratik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var’

Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk konuşmasını yapan Macron, “Dünya ve Avrupa, bugün hiç olmadığı kadar Fransa’ya ihtiyaç duyuyor” dedi. “Fransa’yı korkusuz bir şekilde yaşanacak bir ülke yapan değerlerin” güçlendirileceğini belirten Macron, “Laik Cumhuriyet savunulacak. İhtiyacımız olan Avrupa yeniden kurulacak, yeniden başlatılacak, zira Avrupa bizi koruyor” diye konuştu. Fransızların kendisinden beklediği işlerin bilincinde olduğunu savunan Macron, kolaycılığa kaçmayacağını kaydetti. Macron şu ifadeleri kullandı: “Fransa her zaman özgürlük ve insan haklarının yanında yer alacaktır. Devasa bir rolümüz var. Daha güçlü, daha demokratik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var. Gençliğimizin hakkettiği bir dünya kurma rolümüz var.”

Macron, cumhurbaşkanlığı aracı olarak da DS7’yi seçti.

Esas mesleği bankacı olan Macron, 7 Mayıs’taki seçimlerde oyların yüzde 66’sını alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen’in oyları yüzde 33.9’da kalmıştı. Macron’un zaferiyle giderek kötüye giden krizli bir Avrupa’da liberallerin ve sermayenin yüzü gülerken, emekçiler endişeli. Sendikalar, toplumsal alanda faaliyet yürüten dernekler ve sol partiler şimdiden yönünü sokaklara döndü.

Sırada, Haziran ayındaki genel seçimler var. Tüm partiler şimdiden seçimlerde, Meclis’te güçlü bir yer edinmek için harekete geçti. Macron’un “Cumhuriyet Yürüyüşü” hareketi de seçimlere katılıyor. Radikal solda birlik arayışı sürüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ortak aday etrafında örgütlenemeyen sol, seçimleri kaybetmişti.

ANF