Bizi takip edin

Haber

Dayanışma grevi sürüyor: Nuriye ve Semih’in direnişini büyütmeliyiz

->

-> 87

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla birçok merkezde açlık grevi başlatılıyor. Kadıköy’de başlatılan açlık grevini devralan akademisyen Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Bozdağ, ‘Nuriye ve Semih’e sahip çıkarak direnişi büyütmeliyiz’ dedi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 67 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla akademisyenlerin Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda başlattığı dönüşümlü açlık grevi 10’uncu gününe girdi. Grevi bugün Kemerburgaz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Bozdağ devralırken, Antikapitalist Müslümanlar, Devrimci Gençlik Birliği (DGB) ve Devrimci Liseliler Birliği (DLB) üyesi bir grup öğrenci de destek için açlık grevine girdi.

lutfiye-bozdag‘Arkadaşlarımız işe alınsın’

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı yaşatmak ve direnişlerine destek vermek için açlık grevine girdiklerini belirten Bozdağ, “Bugün Nuriye ve Semih’in açlık grevinin 67’nci günü, çok kritik bir nokta. Sesimizin basına, kamuoyuna özellikle siyasi iktidara duyurmaya çalışıyoruz. Çünkü, muhatabımız o. KHK’lerle arkadaşlarımızı, bizi bir anda işsiz bırakan, hiçbir hukuki gereği olmaksızın bütün kamu alanlarından işimizi elimizden alarak yaşam alanımızı daraltan siyasi iktidarın kararını gözden geçirmesini ve arkadaşlarımızı tekrar işe almasını istiyoruz” diye konuştu.

‘Direnişi büyütmeliyiz’

Gülmen ve Özakça’nın sadece “İşimizi geri istiyoruz” diyerek bu eylemi başlattıklarına dikkat çeken Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “Ama onlar sadece kendileri için bu eylemi yapmıyorlar. Onlar, hukuksuz bir şekilde tüm işsiz kalanlar için bu onurlu direnişi gerçekleştiriyorlar. AKP faşizmi adım adım ilerliyor. O nedenle bizim bu direnişi büyütmemiz, Nuriye ve Semih’e sahip çıkarak onların yaşama dönmesini sağlamamız gerekiyor. Bunun için de çoğalmalıyız. Direnişi büyütmeliyiz.”

gezi_aileleri_nuriye_semihGezi aileleri de grevde

Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ve Ahmet Atakan’ın anneleri Emel Korkmaz ile Emsal Atakan da, Gülmen ve Özakça’ya destek için Hatay’daki Büyük Antakya Parkı’nda 1 günlük açlık grevine başladı. “İşi, onuru, ekmeği için 67 gündür süresiz açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça’nın talepleri kabul edilsin” yazılı pankart açan Korkmaz ve Atakan, üzerlerine “Destek için açlık grevindeyiz” yazılı beyaz önlük giydi. Eyleme kentte bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi destek verirken, kısa bir açıklama yapan Korkmaz ve Atakan, Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin bir an önce karşılanmasını istedi.

Aleviler açlık grevine girdi

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu da Gülmen, Özakça ve Dersim’de oğlunun cenazesini isteyen baba Kemal Gün ile dayanışmak için birçok kentte, dün 1 günlük açlık grevi eylemi yaptı. Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF), yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Adalet ve yaşam hakkı için bedenlerini hiç düşünmeden açlığa, ölüme yatıran Dersim’de Kemal Gün, Ankara’da akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak, duyarlılık oluşturmak, yaşanabilecek ölümlere engel olabilmek için; 1 günlük açlık grevi yapıyoruz.”

Türkiye cezaevine dönüştü

Berlin’de Barış İçin Akademisyenler, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacı ile dönüşümlü ve süreli açlık grevine başladı. Eylem sabah 9:00’dan akşam 9:00’a kadar sürdü. Akademisyenler, açıklamalarında Türkiye’nin adeta bir açık hava cezaevine dönüştüğünü söyledi.

dihaber