Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Anneler Yüksel Caddesi’nden seslendi: 67 gündür öfkeliyiz

->

-> 69

‘İşimizi geri istiyoruz’ talebiyle 67 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için yüzlerce kişi Anneler Günü’nde Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi. Özakça’nın annesi Sultan Özakça, ‘İlk 120 gün AKP iktidarına kızgındık ama son 67 gündür öfkeliyiz’ dedi

Ankara Yüksel Caddesi’nde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve İnsan Hakları Anıtı önünde 187 gündür direnen, 67 gündür de açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitimci Semih Öazakça için basın açıklaması düzenlendi. “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarınınatıldığı eyleme, KHK ile ihraç edilen ve Kadıköy’de eylemini sürdüren Betül Celep de destek için geldi. Eyleme Gülmen ve Özakça’nın anneleri, arkadaşları ve çok sayıda emekçi de destek verdi.

‘Müdahaleye izin vermeyeceğiz’

Burada konuşan ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ, Star gazetesi yazarı Ersoy Dede’nin köşesinde açlık grevi için sarf ettiği sözlere tepki göstererek, “Biz direnenleri, terörle ilişkilendiren yazı yazmış ve ‘Açlık grevi bitirilmezse müdahale edilir’ diye tehdit ediyor. Sen kimsin, kimin adına konuşuyorsun, müdahale etme bilgisini nereden aldın? Mızrak artık çuvala sığmıyor, büyük suçlar işlediklerini biliyorlar, bunu söyleyemedikleri için de tetikçilerine havale ediyorlar. Arkadaşlarımıza yönelik herhangi bir tıbbi müdahaleye izin vermeyeceğiz” dedi. Bugünün Anneler Günü olduğunu hatırlatan Karadağ, 6 aydır alanlarda olduğunu ifade ederek, kızını bir anne olarak alanın dışında göremediğini söyledi. Destek için açlık grevinde bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın annesine de selamlarını gönderen Karadağ, Cumartesi Annelerine de desteklerinden dolayı teşekkür etti.

nuriye_semih

‘Yanlarındayız, sahip çıkacağız’

Ardından söz alan Gülmen ve Özakça’nın avukatı Engin Gökoğlu, bu direnişin herkesin direnişi olduğunu ifade ederek, Star gazetesi yazarı Ersoy Dede ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Salih Tuna’nın yazılarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bunlar hiçbir şekilde direnişi köşelerine almadılar ama gelinen aşamada ise direnişe saldırıyorlar. Gelsinler direnişçilere sorsunlar, neden direndiklerini onlar anlatırlar, bizler anlatırız. Direnişimiz büyüyor, müdahale etmek istiyorlarsa önce bizi, aileleri ve bu kalabalığı ezip geçmeleri gerekecek. Müvekkillerimizin yanındayız, onlara sahip çıkacağız.”

‘Çocuklarımızın ölmesine izin vermeyeceğiz’

Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ise, çocuklarının yanlarında olduğunu belirterek, açlık grevinin bitirilmesinin tek şartının Özakça ve Gülmen’in işlerine geri alınması olduğunun altını çizdi. Anne Özakça, “İlk 120 gün AKP iktidarına kızgındık, ama son 67 gündür de öfkeliyiz. Bir gecede KHK ile binlerce insanı ihraç eden hükümet, bir gecede de bu insanları işlerine geri döndürebilir. Çocuklarımızın ölmelerine asla izin vermeyeceğiz, tek talepleri olan işlerine geri dönmelerini istiyoruz” diye konuştu.

‘Biz kazanacağız’

Ardından konuşan Tutsak ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden (TAYAD) Zeynep Yayla, evlatlarının ne içeride ne dışarıda ölmelerine izin vermeyeceklerini kaydederek, “Onları öldürmeniz için önce anaları öldürmeniz gerekir. Biz evlatlarımızın yanında olacağız, biz kazanacağız” dedi.

Özakça Anneler Günü’nü kutladı

Semih Özakça da yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi: “Başta Ali İsmail Korkmaz’ın annesi, Cumartesi Anneleri, TAYAD’lı annelerin ve tüm dünya halklarının annelerinin ellerinden öper, Anneler Günü’nü kutlarım. Annelerimiz bizi bin bir cefa ile büyüttü, onların ellerinden öperim” dedi.

Annelere karanfil dağıtıldı

Konuşmaların ardından açlık grevi alanında günlerce mücadele eden ve KHK ile ihraç edilen Mehmet Dersulu, annelere karanfil dağıttı. Destek açıklaması sloganlarla son bulurken, destekçiler alanda bekleyişlerini sürdürüyor.

ANKARA / dihaber