Bizi takip edin

Haber

Anneler Günü’nü çocuklarının mezarı başında karşıladılar

->

-> 137

Anneler Günü dolayısıyla birçok kentte alanlara çıkan anneler, ‘Biz annelere verilecek en güzel hediye barıştır. Bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlayabileceği bir dünya istiyoruz’ dedi. Amed’deki anneler, çocuklarının mezarlarını ziyaret etti

Anneler Günü nedeniyle, Amed, Sêrt (Siirt), Şirnex (Şırnak) ve İstanbul’da anneler alanlara çıktı. Barış Anneleri Amed Meclisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü’nden AKP İl Örgütü’ne yürüyerek, siyah çelenk bırakmak istedi. Annelerin eylemine DBP, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDP) yöneticileri ile HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp de destek verdi. DBP binasından çıkmaları üzerine önleri TOMA ve zırhlı araçlarla kesilen anneler, yürüyüşlerine izin verilmemesi üzerine DBP önünde oturma eylemi yaptı.

‘Yeter bu gözyaşı’

Anneler adına açıklama yapan Sultan Koyun, Kürt ve Türk annelerinin Anneler Günü’nde çocuklarının cenazelerine sarıldığını belirterek, “Biz hiçbir annenin ağlamasını istemiyoruz. Ne asker anneleri ağlasın ne de gerilla anneleri ağlasın. Yeter bu göz yaşı” dedi. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, Marmaris’te Anneler Günü kutlaması için yola çıkan ancak otobüsün devrilmesi sonucu yaşamını yitiren 23 kişi için başsağlığı dileğinde bulundu. Güven, konuşmasının devamında, “Hala bu ülkede çocuklarının kemiklerini arayan anneler var. Bu gerçeği kimsenin görmezden gelmemesi gerekir” dedi. Anneler açıklamanın ardından kitlesel olarak çocuklarının cenazelerinin bulunduğu Bağlar’daki Yeniköy Mezarlığı’na geçti. Duygusal anların yaşandığı mezarlıkta, dualar okundu. Anneler çocuklarının mezarına gül bıraktıktan sonra mezarlıktan ayrıldı.

amed_anneler

‘Çocuklar annelerini yitirmediğinde kutlu olacak’

HDP Sêrt İl Örgütü de, Anneler Günü nedeniyle Barış Anneleri Meclisi ile bir araya geldi. DBP binasında düzenlenen etkinlikte annelere beyaz tülbent hediye edildi. Etkinlikte konuşan Barış Annesi Maşallah Işıkarslan, Kürt anneleri için bölgede anneler gününün ne anlama geldiğini anlattı. Işıkarslan, “Biz Kürt anneleri ya çocuklarımızın kemiklerini arayarak ya da zindanlarda çocuklarımızı bekleyerek karşılıyoruz bugünü” dedi. Bir diğer Barış Annesi üyesi Hediye Suçi ise, barış ve özgürlükten yana olduklarını belirterek, “Bizim için Anneler Günü kayıp çocukların bulunması, savaşların sona ermesi, ölümlerin bir daha yaşanmaması, haksızların ve suçluların cezalandırılması, yeryüzünde yaşam hakkının korunması, annelerin çocuklarını çocuklarında annelerini yitirmediği günler geldiğinde kutlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

siirt_anneler

Annelere karanfil dağıtıldı

Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinde DBP İlçe Örgütü, Anneler Günü nedeniyle “sokağa çıkma yasakları” sırasında çocuklarını kaybeden anneleri ziyaret etti. Cudi ve Nur mahallelerinde ev ev dolaşan DBP’liler annelere karanfil dağıtıldı. Duygusal anların yaşandığı ziyaretlerde anneler DBP’lilere teşekkür etti.

cizre_anneler_2

‘Savaşın son bulmasını istiyoruz’

Barış Anneleri İstanbul Meclisi, Anneler Günü dolayısıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Annelere verilecek en güzel güzel hediye barıştır” pankartını açan anneler, çatışmalı süreçte hayatını kaybedenlerin fotoğrafını taşıdı. Açıklamada konuşan Barış Annesi Rewşan Döner, yaşanan acıların ve üzüntülerin Anneler Günü’nü kutlamayı engellediğini belirtti. Döner, “En son geçtiğimiz haftalarda Silopi’de Muhammed ve Furkan Yıldırım isimli kardeşler polis panzer ile öldürüldü. Biz bu savaşın son bulmasını istiyoruz. Biz de tüm anneler olarak Türkiye’de de Anneler Günü’nü kutlamak istiyoruz. Acısız üzüntüsüz bir vatan diliyoruz. Annelerin yüreği her zaman herkes için yanmıştır” diye konuştu.

‘En güzel hediye barıştır’

Açıklamayı yapan Barış Annesi Zeytin Soylu Özdemir ise, çocukları savaşın gölgesinde yaşarken, Anneler Günü’nün kendileri için hiçbir analamı olmadığını dile getirdi. “Sokağa çıkma yasağı” sırasında katledilen Taybet İnan ve Selamet Yeşilmen ile kaybedilen çocuklarının akıbetini öğrenemeden yaşamını yitiren anneleri hatırlatan Özdemir, “Biz anneler savaş nedeniyle ne annelerin, ne çocukların ölmesini istemiyoruz. Biz anneler yüreğimizde sonsuz şefkat, sevgi ve merhametle başta annelere olmak üzere buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: Biz annelere verilecek en güzel hediye barıştır. Bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlayabileceği bir dünya istiyoruz” dedi.

istanbul_anneler

‘Annelerin mücadelesini selamlıyoruz’

HDP Kadın Meclisi ise, Anneler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Kadınların yılın 365 gününde erkek devlet şiddetine uğradığının altı çizilen açıklamada, “Anneler Günü’nde Taybet Ana, Berkin’in Gülsüm annesi, Silopi’de uykuda katledilen Furkan ve Muhammed’in Nesime annesi, ücretsiz kreş olmadığı için işe giderken çocuklarını evde bırakıp yangında kaybeden Kütahyalı temizlik işçisi D.Y., KHK’lerle yaşam güvencesi elinden alınan anneler geliyor aklımıza” denildi. Açıklamada, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ile barış, eşitlik, özgürlük, demokrasi mücadelesinde çocuklarını yitirmiş tüm anneler selamlanırken, başta mezar hakkı, gömme hakkı, yas hakkı, adalet ve hakikat hakkı için direnen annelerin yanında oldukları vurgulandı.

‘Anneyiz, köle değil’

HDP’li kadınlar, çocuk bakımının eşit biçimde üstlenilmesini, çocuğun eğitim ve bakım masraflarının da devlet ve işveren tarafından karşılanmasını, erkeklere de doğum izni verilmesini talep ederek, “Bizler anneyiz, köle değiliz” dedi.

 

Özgürlük geldiği gün…

Riha’da (Urfa) önceki gün HDP, TJA, DBP tarafından yapılan etkinlikte konuşan Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Yavuzel, “Ne zamanki bize özgürlüğün müjdesi gelse, o zaman biz canı gönülden annelerin gününü kutlamış oluruz” dedi.

dihaber