Bizi takip edin

Dünya

2 haftada 155 kişi kolera nedeniyle yaşamını yitirdi

->

-> 38

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, savaşın yaşandığı Yemen’de, 2 hafta içerisinde 115 kişinin kolera nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Operasyon Müdürü Dominik Stillhart, Yemen’in başkenti Sana’da kolera salgınına ilişkin basın toplantısı düzenledi. “Ağır bir kolera krizi ile karşı karşıyayız” diyen Stillhart, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; 27 Nisan ile 13 Mayıs arasındaki iki hafta içerisinde 115 kişinin koleradan hayatını kaybettiğini, 14 bölgede 8.500’ü aşkın kolera vakası tespit edildiğini söyledi. Savaşa rağmen halen çalışabilen sağlık merkezlerinin kolera semptomları taşıyanlarla dolup taştığını ifade eden Stillhart, “Bir yatakta 40’a varan hasta var. Bazı hastalar bahçede veya otomobillerde bekletiliyor” diye belirtti.

Yemen’de, 2016 yılında da kolera salgını yaşanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü, Yemen, Suriye, Güney Sudan, Nijerya ve Irak ile en büyük acil insani kriz ülkelerinden ilan etmişti.

Yemen’deki hastalıklar, savaşın doğrudan sonuçlarından biri olarak ortaya çıktı. Yemen’de Mart 2015’de Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun müdahalesinden sonra kriz ağırlaştı. Arap Koalisyonu, Yemen Cumhurbaşkanı Abd Rabbu Mansur Hadi’yi destekliyor. Şii Husi milisler ise, eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve İran’dan destek görüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Mart 2015’ten bu yana Yemen’de 8 bini aşkın kişi öldü, 44 bin 500’den fazlası yaralandı. BM’ye göre 19 milyon kişi, diğer bir ifadeyle nüfusun yüzde 60’ı beslenme güvenliğinin olmadığı koşullarda yaşıyor.

ANF