Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Avukat ödül gibi cezayı çok buldu

->

-> 77

Cemevi bahçesinde Uğur Kurt’u katleden polis Sezgin Korkmaz’a verilen 12 bin 100 liralık cezayı çok bulan avukatı Tolga Yurdakul, ödül gibi cezaya itiraz etti

İstanbul’un Okmeydanı semtinde 2014 Mayıs ayında bir cenaze törenine katılmak için cemevi avlusunda bekleyen Uğur Kurt’u öldüren polis Sezgin Korkmaz’a verilen 12 bin 100 liralık cezayı, polisin avukatı çok buldu. İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 12 bin 100 TL adli para cezası Korkmaz’a verilen cezaya, avukatı Tolga Yurdakul, Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurarak, itiraz etti.

Kendini korumuş

Cumhuriyet gazetesinin geçtiği habere göre, polis kurşunuyla öldürülen Dilek Doğan, Baran Tursun gibi dosyalarda polislerin avukatlığını üstlenen Yurdakul, cezanın indirilmesini istedi. Kormaz’ın kendini koruduğunu ve Kurt’u kasıtlı olarak öldürmediğini ileri süren Yurdakul, ceza verilmesine yer olmadığına ilişkin karar verilmesini istedi. Yurdakul, aksi durumda, polis Korkmaz hakkında doğrudan taksirle öldürme suç maddesinin uygulanmasının olayın oluş şekline aykırı olduğunu, bu sebeple 12 bin 100 TL’lik cezada 6’da 1’den, 3’te 1’e kadar indirim yapılmasını talep etti.

Davanın geçmişi

3 yıl tutuksuz yargılanan Korkmaz’a 25 Nisan Salı günü 12 bin 100 TL adli para cezası verilmişti. Mahkeme heyeti birçok kez değişmesine rağmen son heyet, daha önce hiç görmediği polis Korkmaz’ın mahkemedeki tutum ve davranışlarını gerekçe göstererek ceza indirimine gitmişti. Karar, aile ve kamuoyunun tepkisini çekmişti. Kararın ardından 12 bin 100 TL cezayı az bulan Kurt ailesi ve avukatları itirazda bulunmuştu. Aynı zamanda duruşma savcısı Ekrem Şakar da esas hakkındaki mütalaasında polis Korkmaz’ın “olası kastla öldürme” suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemişti.

İSTANBUL