Bizi takip edin

Politika

Halk sokakları terk etmiyor

->

-> 55

YSK’nin tartışmalı referandum kararlarını protestolar bir haftadır aralıksız sürüyor. Bugün de birçok merkezde halk sokağa çıktı

Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması kararı ile gündeme gelen şaibeli referandum protestoları bugün de devam etti. CHP Adana Gençlik Kolları, referandumun iptal edilmesi ve sonuçlarını protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, eylem düzenledi. Sık sık, “Adana Hayır’ına Sahip Çık” ve “Hırsız, Yandaş YSK” sloganları ile tepkilerini dile getirdi. CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, demokrasiye sahip çıkmak için bir araya geldiklerini ve referandum sonucunun meşrutiyetini kaybettiğini belirtti. Barut, “Halkımızın vicdanında geçerliliği olmayan referandumun yenilenmesi bir zorunluluktur. Mücadelemiz kaldığı yerden devam ediyor ve eninde sonunda kazanacağız” dedi.

Uşak’ta 15 gözaltı

Uşak Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, referandum sonuçlarını protesto etmek için yürüyüş düzenlemek istedi. Belediye binası önünde toplanan yurttaşlar, “Hayır daha bitmedi” yazılı pankart taşıyarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan yurttaşlara polis biber gazı ve coplarla saldırdı. Aralarında Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) eski İl Başkanı Mahmut Uludağ’ın da bulunduğu 15 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

İstanbul’da halk sokakları terk etmiyor

İstanbul’da referandum sonuçlarını protesto eylemleri altıncı gününde de devam ederken, kararı tanımayan İstanbullular sokakları terk etmiyor. Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve pek çok ilçede bir araya gelen yurttaşlar, “Hayır”larına sahip çıkmak için bugün de meydanlardaydı. Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kitle, “Referandum iptal edilsin” pankartı ile yürüdü. Kadıköy sokaklarında yürüyen kitle, sokakta bulunanları oylarına sahip çıkmaya çağırdı. Kadıköylüler, sık sık “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, ” Faşist devlet hesap verecek”, “Susma haykır başkanlığa Hayır”, ” Hırsız katil Erdoğan” sloganları atarak Kadıköy sokaklarını baştan aşağı dolaştı. Kitleye çevredeki yurttaşlar da evlerinin camlarından alkışlarla destek verdi.

‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sloganları

Referandum sonuçlarına günlerdir Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda buluşarak protesto eden Bakırköylüler, “Hayır biz kazandık” pankartı ile yürüyüş düzenledi.” Her yer hayır her yer direniş”, “Hayır YSK çaldı” sloganları atan kitle, meydanda başlayan yürüyüşü Bakırköy sokaklarının tümüne taşıdı. Camlara ve pencerelere çıkan Bakırköy halkı ise alkışlarıyla ve tencere tava çalarak destek verdi. Bakırköy sokakları “Seni başkan yaptırmayacağız” ve “Hırsız AKP, işbirlikçi YSK” sloganları ile yankılandı.

‘Halk sindirilmek isteniyor’

Beşiktaş’ta da aynı amaçla binlerce kişi Kartal Meydanı’nda bir araya geldi. “Referandum sonuçları iptal edilsin” pankartı açan kitle “Çal çal nereye kadar, bitti buraya kadar”, “Hırsız var” ve “Hırsız, yandaş YSK” sloganları attı.Kartal Meydanı’nda kitleye konuşan ve adını vermek istemeyen Beşiktaş Hayır Meclisi Üyesi bir kişi, referandumdan “Evet” çıkması halinde Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılacağının söylendiğini hatırlatarak, “Herkesin bildiği gibi bu da bir yalandı. Şu anda bile OHAL kapsamında ablukaya alınmış bulunuyoruz. En insani, en demokratik haklarını kullanmak isteyen Beşiktaş halkı korkutularak sindirilmek isteniyor” dedi. Beşiktaş ve ülke halkının talepleri olduğunu belirtildiği açıklamada, o talepler ise şöyle sıralandı: “OHAL kaldırılsın. Referandum iptal edilsin ve başkanlık yasası geri çekilsin ve YSK istifa edip halktan özür dilesin”

Açıklamanın ardından yürüyüşe geçen kitleye yurttaşlar zaman zaman evlerinin pencerelerinden tencere tava çalarak destekte bulundu. Abbasağa Parkı’nı geçtikten sonra Kartal Meydanı’na geri dönen kitle, yarın aynı yerde protestolarını sürdürmek üzere dağıldı.