Bizi takip edin

Politika

YSK’ye tepkiler dinmiyor: ‘Hayır’ dedik ve kazandık

->

-> 10

16 Nisan’da yapılan referandum tarihe yaşanan ihlallerle geçerken, YSK kararıyla ilan edilen ‘Evet’ sonucuna tepkiler ise devam ediyor. Birçok kentte her akşam sokağa çıkan yüzlerce yurttaş ‘Hayır’ oylarına sahip çıkmakta kararlı

“Tek adam” yasası için yapılan referandumda yaşanan ihlaller ve YSK’nin aldığı kararla sonucu “Evet” ilan etmesine tepkiler sürüyor. Pazar akşamından beri sokaklara çıkan yurttaşlar “Hayır” oylarına sahip çıkarak, “Hayır kazandı” diyerek haykırmaya devam ediyor. Birçok kentte yurttaşlar YSK’nin sonuçlarını tanımayacklarını söylerken, sokağı terk etmemekte kararlı.

Beşiktaş’ta binler yürüdü

Eylemlerin günlerdir devam ettiği İstanbul’da dün yine birçok ilçede yurttaşlar ayaktaydı. Beşiktaş’ta Kartal Meydanı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş, “Hayır kazandık” pankartı açarak, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş öncesi kitle adına konuşan Beşiktaş Hayır Meclisi Üyesi Yusuf Alp, “Hayır’ dedik ve kazandık. Herkesi ‘Hayır’ına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Alkış ve zılgıtlar susmadı

Bağcılar’da da yüzlerce kişi “Hayır biz kazandık” pankartı açarak yürüdü. Tencere ve tavalarıyla yürüyüşe katılan kadınlara, çevredeki yurttaşlar da alkış ve ses çıkararak destek verdi. Bakırköy’de ise, Özgürlük Meydanı’nda “Hayır kazandık” pankartı ile binlerce yurttaş sokak sokak “Hırsız var” diyerek yürüdü.

Kartal yine sokaktaydı

Kartal’da sokağa çıkan binlerce kişi “Hayır” oylarına sahip çıkmak için yürüyüş düzenledi. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” pankartını taşıyan kitle Kartal sokaklarını dolaşarak Kartal Meydanı’na geldi. “Hayır”larını savunan yurttaşlar, halkı oylarına sahip çıkmaya çağırdı.

‘Biz kazandık’ diyenler eylemde

Kadıköy’de “Bu seçim meşru değildir, hayır biz kazandık” diyenler yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında bir binadan dev boyutta “Hayır bitmedi daha, sürüyor o kavga ve sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!” yazılı pankart sallandırıldığında coşku doruğa ulaştı.

Çukurova ‘Hayır’ için ayakta

Mersin’de, Mersin Birlikte Hayır Diyor İnisiyatifi’nin çağrısıyla referandum sonuçları protesto edildi. Yüzlerce kişi ellerinde “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Hayır kazandı mücadeleye devam” dövizleri taşıdı. Adana’da da yurttaşlar bir araya gelerek, protesto eylemi düzenledi.

Gençlik eylemde

Antalya’da, Antalya Gençliği Hayır Diyor İnisiyatifi’nin çağrısı üzerine Atalos Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi protesto eylemi yaptı. Eylemde konuşan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, “Hayır”ı sonuna kadar savunacaklarını belirtti.

İzmir oyuna sahip çıkıyor

İzmir’de, Halkevleri’nin çağrısı ile Çiğli Gültepe, Güzeltepe ve Çınar Tepe mahalleleri ile Karabağlar Uğur Mumcu Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce kişinin katıldığı, “Hayır biz kazandık” ve “Bu halk sana boyun eğmez” sloganlarının atıldığı eylemde sembolik seçim sandığı kuruldu.

Ankara YSK’ye karşı eylemde

Ankara Tuzluçayır’da bir araya gelen onlarca yurttaş, oylarına sahip çıkmak için sokağa çıkma çağrısı yaptı. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartını açan kitle, ellerinde tencere ve tava ile ses çıkararak slogan attı. Kuğulu Park’ta ve Mamak’ta yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Yurttaşlar ‘Hayır’da kararlı

Denizli, Muğla, Eskişehir ve Manisa gibi birçok kentte sokaklara çıkan yurttaşlar referandum sonuçlarına itiraz etmeye devam ediyor. “Hayır biz kazandık” diyen yüzlerce kişi, herkesi oylarına sahip çıkmaya çağırdı.

HABER MERKEZİ