Bizi takip edin

Haber

YENİLGİNİN İLACI SAVAŞ MACERASI

->

-> 18

Şaibeli referandum sonuçlarının yarattığı öfkeyi bastıramayan AKP-MHP bloku, kamuoyunun algısını da saptırmak için yeni bir savaş macerasına atılmak üzere. Daha önce defalarca denenmiş ve sonuç alınamamış olan sınır ötesi harekat gündemde

Şaibeli referanduma karşı sokakta başlayan protestoları ülkenin gündeminden düşürmek isteyen AKP-MHP bloku, sınır ötesi operasyonu planları yapıyor. Aylardır askeri sevkiyatın yapıldığı Şirnex’te (Şırnak) yüzlerce bölge, dün operasyon gerekçesiyle sivillere yasaklandı. Şirnex merkez ve ilçelerinde aralarında Cudî, Gabar, Heftanin, Kato ve Besta olmak üzere yüzlerce bölge, Şırnak Valiliği tarafından sivillere kapatıldı.

Bölge bombalanıyor

Muhtarlara gönderilen duyuruda, ilan edilen yasağın ne zamana kadar süreceği hakkında, herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Yasağın hemen sonrasında Besta bölgesinde önceki gün savaş uçakları tarafından başlatılan bombardıman günlerdir devam ediyor. Helikopter hareketliliğinin de yaşandığı bölgenin, Namaz Dağı Karakolu tarafından atılan obüs ve toplarla vurulduğu da öğrenildi.

Hep aynı yöntem

1983 yılından beri PKK’ye karşı Güney Kürdistan’a 26 kez askeri operasyon düzenleyip sonuç alamayarak geri çekilmek zorunda kalan TSK, yeni sınır ötesi operasyon hazırlıkları içinde. Referandumun şaibeli sonuçlarının üstünü örtmek için kamuoyunun algısını farklı yöne çekmek isteyen AKP ve MHP bloku ilk seçenek olarak yine askeri operasyon macerasına giriştiği belirtiliyor. Sınır ötesi kara harekatlarına çoğu zaman KDP destek verse de bu operasyonlardan, bu güne kadar sonuç alınamadı.

TSK’de tasfiye süreci

Ana akım medya yoluyla köpürtülen bu operasyonlardan sonuç alınamamasının ardından Türkiye’de büyük siyasi, askeri ve ekonomik krizler baş gösterdi ve iç hesaplaşmaların kapısı aralanmıştı. En son 21 Şubat 2008 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) “Güneş Harekatı” isimli operasyonla Zap bölgesini hedef aldı. Onlarca asker kaybeden ve bir helikopteri düşürülen TSK, 29 Şubat günü geri çekilmek zorunda kaldı. Zap’tan sonra Türk siyasi ve askeri erkanı arasında yoğun bir tasfiye süreci başladı. Türk ordusundan yüzlerce kişi, “Ergenekon Davası” adı altında cezaevine atıldı.

‘Erdoğan’ın gözleri gülüyordu’

26 Şubat 2017 tarihinde Fırat Haber Ajansı’na konuşan Halk Savunma Merkezi Genel Komutanı Murat Karayılan, Zap harekatına ilişkin şu bilgileri verdi: “Zap operasyonundan sonra, sanırım Nisan veya Mayıs ayında Sayın Celal Talabani Federal Irak Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’yi ziyarete gitmişti. Ziyaretten sonra Mam Celal, Erdoğan ve Abdullah Gül, bana, ‘Bu PKK Zap’ta nasıl böyle yaptı; orduyu nasıl böyle yendi’ diye sordular, dedi. Adeta gözleri gülüyordu. Sizin Zap’ta başarı kazanmanıza her ikisi de çok sevinmişti.”

Operasyonu Yeni Şafak duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık referandumu sonrası yaptığı “Fırat Kalkanı bizim son değil ilk operasyonumuzdur” sözlerinin ardından hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi, dün “Türkiye düğmeye basacak” manşetiyle çıktı.

Yeni Şafak’ın haberine göre “Masada 3 operasyon var.” “Fırat Kalkanı’nın devamı olarak düşünüldüğü” belirtilen operasyonların ikisinin Güney Kürdistan sınırlarında PKK’ye yönelik olacağı ve Zap-Avaşin bölgesiyle Şengal’i hedefleyeceği, diğer operasyonun ise, Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’nin eski mevkii olan Karakozak’a yönelik olacağı bildirildi. Karakozak, Minbic’e yakın bir merkez ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kontrolünde. Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, önceki gün yazdığı yazıda “Artık Türkiye’nin büyük oynama zamanı geldi” diyerek “Türkiye artık Anadolu’ya hapsedilemeyecek” ifadesini kullanmıştı.

Almanya tank fabrikasını kurmayacak

Alman basınında ülkenin önde gelen silah üreticilerinden Rheinmetall’in uzun süreden beri Türkiye’de kurmaya çalıştığı yeni tank fabrikası için gerekli izinlerin Alman meclis komisyonundan çıkmayacağı bilgisi yer aldı. Alman yetkililer, olası iptallere gerekçe olarak Alman teknolojisine sahip silahların Güneydoğu’da PKK’ye karşı kullanılmasından endişe edilmesini gösterdi. Rheinmetall diğer Alman savunma şirketi Krauss Maffei ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde bulunan Leopard 2 tankının üreticisi durumunda. Diğer yandan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’den Almanya’ya askeri alanda 11 farklı ithalat talebi geldiği ancak bunların tamamının Alman hükümeti tarafından silahların Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde kullanılacağı gerekçesiyle geri çevrildiği biliniyor. Rheinmetall’in Türkiye’deki fabrika inşaatına yönelik son kararı, 26 Nisan’da Alman meclis komisyonu verecek.

ŞIRNEX