Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

TÜPRAŞ direnişi büyüyor

->

-> 23

TÜPRAŞ’a bağlı İzmir Aliağa, Kocaeli İzmit, Êlih (Batman) ve Kırıkkale rafinerilerinde çalışan Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde Koç Holding’in dayatmalarının geri çekilmesi ve taleplerinin kabul edilmesi için direnişte. Aliağa Rafinerisi’nde dün, gündüz vardiyası işçileri, saat 12.00’ye kadar fabrika bahçesinde bekleyerek işbaşı yapmadı. TÜPRAŞ kapısı önünde açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, görüşmelerin tıkanma noktasına geldiğine dikkat çekerek, “Bir sonraki görüşme ayın 25’inde. Biz kendi taleplerimizde ısrarcıyız. Genel merkez ve dört şube başkanı ile yaptığımız dar oturumda işveren taleplerini geri çekme tavrı göstermezse bu heyetle toplantıya devam etmeme yönünde ortaklaştık” dedi.

İşverene yarar sağlamayacak

TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi’nde de dün sabah işçiler işbaşı yapmadı. 3 bin 600 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde anlaşmanın sağlanamaması sonucu TÜPRAŞ Rafinerisi önünde Petrol-iş Sendikası Kırıkkale Şubesi Başkanı Recep Sefer basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 700 işçinin toplandığı rafineri girişinde işçilere hitap eden Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Recep Sefer şunları söyledi: “TÜPRAŞ’ta işverenin yanlış bir tutum içerisinde olması ve ilgili değişikliklerde ısrar etmesi, en başta iş barışını zedeleyecek ve işverene hiçbir yarar sağlamayacaktır. TÜPRAŞ işçisinin mesajı nettir: Dayatmaları kabul etmiyoruz! 40 yıla yaklaşan mücadelemiz ile elde ettiğimiz kazanımları bırakmayız. Mücadelemizden asla vazgeçmeyiz.”

Hak arayışı devam edecek

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde de TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi’nde işçiler sabah 2 saat geç işbaşı yaptı. Bir süredir eylemlerin sürdüğü TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi’nde de 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler sabah işbaşı yapmadı. Rafinerinin önünde toplanan işçiler 2 saat boyunca eylem yaptı. Petrol İş Sendikası yöneticileri yaptıkları konuşmada işçilerin yaptığı hizmetin karşılığını almak istediğini, hak arayışlarının devam edeceğini belirtti.

HABER MERKEZİ