Bizi takip edin

Dünya

Terörizm listesi yeniden güdemde

->

-> 19

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Kuzey Kore’yi, ABD’nin “terörizmi destekleyen ülkeler listesi”ne dahil edip etmeme konusunda çalışma yaptıklarını duyurdu.

Tillerson, “Kuzey Kore’nin tüm statülerini gözden geçiriyoruz. Hem terörizmi destekleyen ülkeler bağlamında hem de Pyonyang rejiminin bizimle yeniden bağlantı kurması için yapılacak baskılar bağlamında diğer yolları gözden geçiriyoruz” dedi. ABD’nin “terörizmi destekleyen ülkeler listesi”nde halihazırda İran, Suriye ve Sudan bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Kuzey Kore’nin füze denemelerini mahkum etmeye yönelik sunulan tasarı, Rusya’nın vetosuyla bloke edildi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesinin savaş çıkarmak istemediğini belirterek, Kuzey Kore’ye “Bizi buna zorlamayın… Kuzey Kore’nin savaş çıkarmak istemediğimizi bilmesini istiyoruz, bizi buna zorlamayın. Top onların sahasında ve bu noktada oynamaya çalışmamalılar” dedi.

Uçak gemisi komedisi

ABD’nin bir süre önce tehdit savurup Kuzey Kore açıklarına gönderdiğini söylediği USS Carl Vinson uçak gemisinin, Avustralya açıklarında çıkmasını değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da, “Başkan, Kore Yarımadası’na doğru gitmekte olan bir donanmamız olduğunu söyledi. Bu gerçek. Bu oldu. Daha doğrusu şu anda oluyor” dedi.

NEW YORK