Bizi takip edin

Haber

Tepki çığ gibi büyüyor: ‘Hayır’ın sesi bugün de sokaklarda yankılandı

->

-> 81

YSK’nin ‘mühürsüz oyların geçerli sayılması’ kararı ve şaibeli referandum protestoları sürüyor. Halk bugün de birçok merkezde sokağa çıktı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “mühürsüz oyların geçerli sayılması” yönündeki kararına tepkiler devam ediyor. Bugün de birçok noktada da YSK ve iktidar partisi protesto edildi. Kadıköy’de Bulunan Süreyya Operası önünde, Beşiktaş Kartal Heykel’i, Avcılar Marmara Caddesi ve daha birçok ilçede binlerce yurttaş sokaktaydı. Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi, “Referandum iptal edilsin” pankartı açarak, “Hırsız var”, “Direne direne kazanacağız” “Hırsız, yandaş YSK” sloganları attı. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” , “Hayır biz kazandık” ,”Meşru olmayan bu seçimi tanımıyoruz” dövizleri taşıyan yurttaşlar, sokaklarda bulunan halkında ıslıklı ve alkışlı desteği eşliğinde Süreyya Operası önünden Osmanağa Camisi’ne kadar yürüdü. Burada bir süre slogan atan kitle yarın 19.30’da Süreyya Operası önünde protestolarını sürdürmek üzere dağıldı.

Sağanak yağışa rağmen halk sokağa çıktı

Beşinci gününe giren protestolarda yurttaşların talebi, YSK’nin referandumu yeniden gerçekleştirmesi oldu. Avcılar’da süren sağanak yağışa rağmen yurttaşlar “Hayır bitmedi mücadeleye devam” sloganları atarak Marmara Caddesi Deprem Heykel’i Anıtı önünde bir araya geldi. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” pankartının açıldığı eylemde “Hileli seçim iptal edilsin” dövizi de taşındı. Tencere tava ve düdükler çalarak YSK’yi protesto eden yurttaşlar sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Her yer hayır her yer direniş” sloganlarını attı. Bir süre sloganlar ile burada bekleye yurttaşlar sağanak yağış nedeniyle bugün için eylemlerin erken son verdiklerini açıkladı. Yarın akşam aynı saatte aynı yerde buluşma çağrısı ile eylem son buldu.

Eyleme tencere ve tavalarla destek

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Hırsız AKP, işbirlikçi YSK”, “Susma, sustukça, sıra sana gelecek” ve “Hırsız var” sloganları atarak, “Hayır kazandık” pankartı taşıdı. Yoldan otomobilleri ile geçen yurttaşlar korna çalarak, evlerinde olan yurttaşlar ise eyleme tencere, tava çalarak destek verdi. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Meşru olmayan bu seçimi tanımıyoruz” dövizlerini taşıyan yüzlerce kişi, yağan yağmura rağmen saatlerce eyleme devam etti.

Gençler ‘Hayır’ yazdı

Adana’da gençler, seçimlerin iptal edilmesi ve referandumun şaibeli sonuçlarını protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, protesto eylemi düzenledi. Grup Hareket Halinde isimli müzik grubunun müzikleri ile eğlenen gençler uzun süre halay çekti. Etkinlik sonunda gençler yere yatarak “Hayır” yazıp etkinliklerini noktaladı.

‘Hayır daha bitmedi’

Mersin’de de Mezitli ilçesi Viraşehir Sahili’nde bir araya gelen yurttaşlar şaibeli referandum sonuçlarını protesto etti. Yurttaşların “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor” dövizlerinin yanı sıra sabah saatlerinde gözaltına alınan Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan’ın gözaltına alınmasına tepki olarak “Hayır. Sendika.org susmayacak” dövizleri taşıdıkları görüldü. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Hırsız YSK elini irademden çek” sloganları attı.

Atılan sloganların ardından yapılan açıklama ile eylemini sonlandıran grup, alkışlarla dağıldı.