Bizi takip edin

Ekoloji

Sağlığını düşünenlerin tercihi

->

-> 8

Sêrt’te (Siirt) 1973’ten beri var olan Hacı Hıtbet Değirmeni, kentin ilk elektrikli değirmeni olma özelliğini taşıyor. 44 yıldır faaliyette olan değirmende pirinç, mercimek, buğday, arpa gibi tahıllar öğütülüyor. Yapıldığı ilk dönemde su ile çalışan değirmen daha sonra elektrikliye çevrilmiş. Tahıllar “çakmak” denilen doğal taş ile öğütüldüğü için orijinalliğini koruyor ve bu nedenle değirmende öğütülen ürünler daha sağlıklı ve lezzetli oluyor. Değirmen, Sêrt ve çevre illerden gelen müşterilerin tahıllarını öğütüyor.

Doğal taşlarla öğütülüyor

Adı Hacı Hıtbet olan değirmeni, kendisine dedesinden kalan Hayrettin Alevca (37) işletiyor. 44 yıldır faal olan değirmeni son 2 yıldır işleten Alevca, “Bu değirmen dedem tarafından 1973 yılında yapıldı. Değirmendeki bu taşlar pirincin en fazla iki kabuğunu kırıyor. Diğer kabukları pirincin üzerinde kalıyor. Oysa fabrikalarda bütün kabukları kırılıyor. Ne faydası kalıyor ne de tadı kalıyor” dedi.

Eski bir geleneği sürdürdüğünü aktaran Alevca, değirmenin ilk zamanlarda çok iyi çalıştığını şimdi fabrikalaşmanın artmasıyla işlerinin eskisi gibi olmadığını belirtti. Değirmeni hem yadigâr olduğu için hem de şeker hastaları gibi birçok hastanın tercih etmesi nedeniyle değirmeni işletmeye devam ettiğini sözlerine ekleyen Alevca, “Şimdi daha çabuk ulaşıyorlar diye marketlerdeki fabrika ürünlerini gidip alıyorlar. İnsanlara sağlıkla kalmalarını, doğal beslenmelerini, söylemek isterim. Şimdilerde pek önemi kalmayan bu değirmenlerde sağlıklı ürünlerin üretildiği bilincine varmalarını istiyorum çünkü her şey sağlık için. O gitti mi her şey gidiyor” şeklinde konuştu.

Diren Yurtsever /dihaber