Bizi takip edin

Politika

Referandum yenilensin

->

-> 19

DTK, TJA, DBP, HDK ve HDP tarafından şaibeli referandum sonuçlarına ilişkin yapılan ortak açıklamada, ‘Bu anayasa halkı ikiye bölmüştür. O yüzden bunun gözden geçirilmesi yeni bir referandum sürecine gidilmesi gerekiyor’ denildi

DTK, TJA, DBP, HDK ve HDP, referanduma ilişkin HDP Amed İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Türkiye halklarının tamamını kapsayan yeni bir anayasa vurgusu yaptı. Çıkan oy oranlarından hareketle halkın özyönetim talebinin önemli bir mesaj içerdiğine dikkat çeken Güven, “Kürdistan’da AKP’ye oy çıktığını söyleyenler Kürdistan’daki durumu bir kez daha gözden geçirsinler. Sandıklar korucuların ve askerlerin elindeydi. Müşahitler gözaltına alındı, oylar çalındı. Buna rağmen büyük çoğunlukta ‘Hayır’ çıktı” diye konuştu. “Anadolu Ajansı, YSK değil” diyen Güven, “Kürt oyları üzerinde en son konuşacak kişi Miroğlu gibi kişilerdir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. Her şeye rağmen ayakta kalan özgür basın aracılığıyla sesimizi duyuruyoruz” ifadelerinde bulundu.

Demokratik özerklik kazanmıştır

DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek ise, referandumda açığa çıkan “Hayır”ın halkın mücadelesi sayesinde açığa çıktığını belirtti. Referandum içerisinde ortaya çıkan sonuçları halkın kazanımları olarak gördüklerini dile getiren Şimşek, tüm baskı ve saldırılara rağmen Kürt halkının yılmadığının altını çizerek, “Newroz süreci saldırılara karşı mesajını vermiştir. YSK’nin ihlalleri halk tarafından kabul edilmemiştir. Bu anayasa halkı ikiye bölmüştür. O yüzden bunun gözden geçirilmesi yeni bir referandum sürecine gidilmesi gerekiyor. Tekçiliğin bu ülkede yeri yoktur. Demokratik özerkliği savunan Kürtler kazanmıştır” dedi.

Sonucu kabul etmiyoruz

Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Fatma Kaşan, 5 bine yakın göç vermiş olan Kürdistan’da halkın “Hayır”a ses vermesinin ayrıca saygı duyulması gereken bir durum olduğuna dikkat çekti. Kürt halkının imha ve asimilasyonunu hedefleyen bir anayasa tasarısıyla karşı karşıya olunduğuna vurgu yapan Kaşan, Kürt halkının “Hayır” diyen bir duruşa sahip olduğunu kaydetti. 8 Mart süreci ile birlikte Türkiye ve Kürdistan kadın hareketinin her alanda bir ayaklanma içerisinde olduğuna değinen Kaşan, “Kadınlar referandumda da 8 Mart ruhu ile hareket etmiştir. Kürdistan’da ortalama yüzde 70 oranda ‘Hayır’ çıkmışken seçim günü sandığa bir darbe niteliğinde müdahalede bulunulmuştur. Sonucu kabul etmiyoruz. Bu hileli oylamaya karşı mücadelemizi yürüteceğiz” dedi.

Yıldırım: Çöktürme Planı çöpte

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kürdistan’da çıkan “Hayır” oranlarına dikkat çekerek, “Halk, sizin ‘Çökertme politikası’nı buruşturup çöpe attı. AKP’nin içinin fena halde karıştığı da ortada, 7 Haziran’daki yüzde 40’lık oy oranına geri döndü. Biraz demokratik bir ortamda gidilse idi bölge halkı bundan daha büyük bir tokat artardı” ifadelerini kullandı.

AMED