Bizi takip edin

Kadın

Rakka operasyonunda kurtarılan Êzidî kadınlar anlatıyor -1-

->

-> 36

DAİŞ çeteleri, 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırarak binlerce Êzidî kadını kaçırdı ve köle pazarlarında sattı. Kaçırılan kadınların bir çoğu ‘DAİŞ’in kalbi’ olarak nitelendirilen Rakka’ya götürüldü. DAİŞ barbarlığına karşı Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) YPJ’li kadın komutanlar öncülüğünde başlattığı Rakka operasyonunda sona doğru yaklaşılırken, esir alınan onlarca Êzidî kadın da çetelerden kurtarıldı. YPJ’li kadın savaşçılar tarafından kurtarılan kadınlar, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) yaşadıklarını anlattı.

‘KDP sizi bize sattı’

DAİŞ tarafından kaçırılan ve 27 yaşında olan Êzidî kadınlardan Tirko Birê Balî, Sinûnê’ye bağlı Gir Şebab köyünden. DAİŞ saldırısı sırasında evden kaçmak isterken çetelere yakalandıklarını söyleyen Tirko Birê Balî, ilk önce Telafer’e oradan Baduş Zindanı’na son olarak da Rakka’ya getirildiklerini anlattı. Aylarca esaret altında kaldıklarını söyleyen Êzidî kadın, “DAİŞ çeteleri bize, ‘KDP sizi bize sattı. Kerkük’e gidecekken Şengal’e yöneldik’ diyordu” dedi.

14 yaşında defalarca satıldı

Suham Xidir Xelef adındaki çocuk da, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “14 yaşındayım ve Digurêliyim. Peşmergeler bize ‘kaçmayın’ dedi. Sonra da peşmerge bizi kandırdı ve terk edip kaçtı. Biz de DAİŞ’ten kaçtık ama kurtulamadık ve ellerine düştük. DAİŞ bizi alıkoyduktan sonra Digurê okuluna götürdü. Kadın ve erkekleri ayırdılar. Bize tüm kadın ve erkekleri öldürdüklerini söylediler. Çeteler daha sonra bizi Irak’a, Baduş Zindanı’na ve oradan da Telafer’e götürdüler. Telafer’den de bizi Suriye’ye geçirdiler. Rakka’ya götürdüler.”

Xelef, dafelarca çete üyelerine satıldığını ve en son Ebû Zubêd El-Şamî adındaki çeteye satıldıktan sonra kaçtığını söyledi.

‘Bizi DAİŞ’in eline bıraktılar’

Sîham Silêman adlı kadın ise, kaçırıldıktan sonra 10 gün Musul’da kaldığını ve kendisini satın alan Libyalı bir çete üyesi ile Dêra Zor’a götürüldüğünü anlattı. Daha sonra da birçok kere satıldığını ve en son satıldığı Ebu Ferec isimli çetenin yanında bir yıl kaldığını anlatan Sîham söyle devam etti: “Dêrazor’dan Bab yakınındaki Halep’e geçtik. Ebu Ferec’den sonra Ebû Silêman adındaki bir başka çeteye de satıldım. Bu çete Rakkalıydı ve beni Rakka’ya götürdü. Onun yanında sadece bir gün kaldım ve sonra kaçtım. DAIŞ’in eline geçtiğimde 16 yaşındaydım. KDP peşmergelerinin yüzünden onların eline geçtik. Peşmergeler bize sürekli, ‘Kaçmayın, evlerinizden çıkmayın. DAİŞ size bir şey yapmaz’ diyordu. DAİŞ geldiğinde ise peşmergeler kaçtı ve bizi onların eline bıraktı.”

19 yaşındaki Xezal Selîm de, eşi ve iki çocuğu ile birlikte çeteler tarafından kaçırılarak önce Telafer’e ardından da eşinden ayırarak Musul’a götürülüyor. Son olarak çocuğu ile bilikte getirildiği Rakka’da YPJ’li kadın savaşçılar tarafından kurtarılıyor. Xezal da diğer tüm Êzidî kadınlar gibi KDP’nin kendilerini kandırdığını ve bu yüzden esir düştüklerini söylüyor.

QAMIŞLO – Dosya